burevestnik.bg - Мобилна версия


Адвокатката на „Шейново“: Има основания за обжалване на обезщетението от 100 000 лв.

Адвокатката на „Шейново“: Има основания за обжалване на обезщетението от 100 000 лв.

Има основание за обжалване на решението на Софийски градски съд, който постанови обезщетение в размер на 100 000 лв. на родителите, подали сигнала за разменените бебета в столичната АГ „Шейново“. Финалното решение обаче ще бъде взето в 14-дневен срок от ръководството на болницата. Това заяви пред БНТ Вили Костадинова, адвокат на лечебното заведение.

„След като се запознахме с решението на съда, смятаме, че има основание за обжалване. Дали обаче ще се обжалва – финално това ще бъде решение на ръководството на болницата“, подчерта Костадинова.

Съдът постанови 60 000 лева обезщетение за майката и 40 000 лева за бащата на размененото бебе за претърпени неимуществени вреди.

Семейството настояваше да получи от болницата 300 000 лева. Отхвърлени са исковете на други роднини на бебето. Заради това семейството ще трябва да плати разноските – почти 14 хиляди лева.

„Съдът присъди три пъти по-ниска сума от тази, която първоначално заявиха ищците. Искам да подчертая, че поради този прекомерен иск не беше възможно да се проведат преговори за сключване на споразумение, точно поради тази амбиция за получаване на изключително високо обезщетение. Ищците са осъдени да платят разноските по делото, които болницата е направила, които са над 13 000 лева“, каза адвокат Костадинова.

Защитникът на болницата съобщи, че са наложени административни наказания на някои от лекарите и че делото на другото семейство, пострадало при размяната на бебетата, още не е приключило.

„Първото заседание по делото беше отложено, второто заседание е в края на март. Там тепърва ще се събират доказателства. Преговорите станаха абсолютно невъзможни и по двете дела заради прекомерната амбиция за високо обезщетение“, подчерта Вили Костадинова. Тя е категорична, че от страна на болницата е имало воля и готовност да се водят преговори.

„Леко смущаващо в мотивите на съда е, че съдът приема, че жените, които са родили скоро, са, цитирам: „на ръба на дееспособността“. Не можем да приемем, че една жена е неадекватна, само защото е родила скоро. Искам да обърна внимание на още един важен факт. Той е, че майката е подписала документацията. В тези документи се вписва номер на бебето, ръст, пол и майката ги подписва. Това означава ли, че тя не носи отговорност за подписа си?“, коментира адвокатката.

Костадинова обобщи, че има промени в болницата след този инцидент и те са с цел да се гарантира да не се получи подобна ситуация.
„Размерът в едно такова дело се решава по справедливост от съда. Важното е, че обществото получи възмездие от безконтролното управление на здравеопазването“, коментира на свой ред Стоян Стойков, адвокат на едно от семействата на разменените бебета.

„По отношение на дееспособността съдът ясно е заявил, че в настоящия казус майката е родила с Цезарово сечение и едва ли е имала възможността, предвид упойката, за да запомни, както казаха всички свидетели на болницата, номера на бебето“, подчерта адвокат Стойков.

„Категорично се установи по делото, че служителят на болницата, който е бил при изписването, не е сверявал гривните на бебетата и майките и техните номера“, заяви той.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   9R@%

User Avatar Възмутен 27.03.2024 01:20:02

"Отхвърлени са исковете на други роднини на бебето". За обезщетение са се наредили на опашка до девето коляно! Такива простотия и цигания са възможни само в Булгаристан!

User Avatar МНЕНИЕ 27.03.2024 01:12:25

"Преговорите станаха абсолютно невъзможни и по двете дела заради прекомерната амбиция за високо обезщетение“. 300 000 лв.!?!? Ама, че идиоти! Те не заслужават грижата положена за тях от медиците за жълти стотинки! Сигурно са подстрекавани от мръсни и алчни адвокати!

Още от Новини