burevestnik.bg - Мобилна версия


Адв. Шаркова: Препоръчвам медиацията като способ за разрешаване на спора

Случаят с разменените бебета е без аналог, но това не означава, че трябва да се присъди безпрецедентно високо обезщетение

Адв. Шаркова: Препоръчвам медиацията като способ за разрешаване на спора

"Исканата сума за обезщетение е висока. Казвам това след анализа, който направих на близо 600 дела от областта на медицинските грешки, както и други, на които са присъждани обезщетения за неимуществени вреди. При прегледа установих, че подобна сума е присъждана изключително рядко“. Това заяви пред bTV адвокатът по медицинско право Мария Шаркова, външен консултант на Втора САГБАЛ „Шейново“ по повод случая с разменените бебета и заявеното от родителите искане за по 300 000 лв. обезщетение. По думите й, има много малко подобни случаи, свързани с много тежки физически увреждания или смърт на дете.

„Има немедицнски случай, при който е незаконно повдигнато обвинение, а след това полученото обезщетение е 200 000 лв. Но то е за човек, който е бил задържан и лишен от свобода с мярка за неотклонение, а последиците за психиката му са били много сериозни“, уточни адвокатът.

Тя бе категорична, че конкретният случай с разменените бебета е без аналог, но това, че е без аналог, не означава, че трябва да се присъди безпрецедентно голямо обезщетение.

Освен това, претендиращата страна се натоварва и с разноските по делото, а размерът на държавната такса е 4% върху сумата, която в случая е 300 000 лв., което означава, че семейството трябва да внесе 12 000 лв., стана ясно от думите й.    

"Ръководството на болницата, след като се запозна с анализа на колегата Шаркова, взимайки предвид първо изключително широкия диапазон, в който се определя обезщетение за неимуществени вреди от една страна, и от друга страна безпрецедентността на казуса, прие решение спора да бъде отнесен за разглеждане от компетентния съд", коментира Величка Костадинова, която е адвокат на болница "Шейново".

Тя допълни, че към момента в болницата няма постъпило искане от адвоката на едно от семействата на разменените деца, в което да се посочва конкретна сума, постъпило е искане само от другото семейство. Също така, адв. Костадинова бе категорична, че няма как болницата да определи размера на обезщетението и да направи предложение към семействата.

"Зависи от семействата дали ще решат да предявят претенцията си към болницата, съда или застрахователя. Това си е тяхно решение. В един по-късен етап ако се постигне пресечна точка между интересите на болницата и на семействата за едно разумно и справедливо обезщетение няма пречка да се сключи такова и по време на съдебния процес", добави адвокатът.

От своя страна консултантът на болницата адв. Мария Шаркова препоръча да се мисли за постигане на решение чрез медиация.

"Препоръчвам медиацията като способ са решаване на спора. Все още не е изяснен въпроса кой и как направи размяната на бебетата, все още тече производство", подчерта тя. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ENs*

Още по темата