burevestnik.bg - Мобилна версия


Акушерките – двойно по-малко от необходимото

От БАПЗГ организират безплатен курс за дистанционно продължаващо обучение

Акушерките – двойно по-малко от необходимото

В момента в България работят 3578 акушерки, което е наполовина от нуждите на лечебните заведения у нас. Това съобщиха от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи в Деня на родилната помощ, който по традиция се отбелязва днес, 21 януари.

Във връзка с празника ръководството на БАПЗГ реши да предостави на акушерките в цялата страна безплатен курс за дистанционно продължаващо обучение. Всяка акушерка с редовно членство в БАПЗГ ще има възможност да си избере курс и да получи кредитни точки за него. В момента Асоциацията предлага 12 курса, сред които “Профилактика на рака на маточната шийка – роля на акушерката”, "Промоция на здраве. Здравно образование", "Конфликти в здравеопазването", “Разпознаване симптомите на насилие” в две части, “Оценка на качеството на здравните услуги – подходи, методи и техники”, "Управление на човешките ресурси в здравните грижи" и други.

Желаещите да се възползват трябва да направят избор на курс и да се регистрират за него от 1 до 14 февруари 2019 г., включително. Курсовете за дистанционно обучение могат да се видят в онлайн платформата за дистанционно обучение, позиционирана в сайта на БАПЗГ (www.nursing-bg.com), раздел "Дистанционно обучение".  На същото място става и регистрацията за обучение. Курсистите ще имат възможност да усвоят учебния материал в рамките на две седмици (15 - 28 февруари 2019 г.). В края на курса трябва да попълнят изпитен тест, който ще бъде оценен. Успешно завършилите ще получат съответния брой кредитни точки по Единната кредитна система на БАПЗГ за продължаващо обучение.

Използвайки формата за дистанционно обучение, специалистите по здравни грижи пестят време и средства за надграждане на своите знания, без да е необходимo да отсъстват от работа или от къщи, обясниха от съсловната организация. От там допълниха, че през 2019 г. БАПЗГ ще продължи да предоставя и курсове за продължаващо обучение на място в партньорство с университетски болници и университетски учебни структури. До този момент са обявени близо 400 курса за продължаващо обучение.  

От БАПЗГ отбелязват, че през 2018 г. са регистрирани над 7000 участия в различни курсове за продължаващо обучение, което е задължително за професионалистите по здравни грижи /медицински сестри, акушерки, фелдшери, рентгенови и медицински лаборанти, рехабилитатори/. Всеки специалист трябва да събере 150 точки от различни обучения за 5-годишен период, за което ще получи сертификат с по-висока степен за професионална квалификация.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6KsY

User Avatar Гост 21.01.2019 11:56:57

Достатъчно акушерки ще има когато всички АГ отделения с под 1 раждане на ден (под 350 за година) се закрият, а персоналът се насочи към по-големи отделения Няма как с едно раждане на ден да се поддържа квалификация на лекари и акушерки а и да се получават по-големи заплати!

User Avatar Гост 21.01.2019 10:06:23

Познавам приятелка акушерка, за две години работа във Велика Британия успя да си купи нов апартамент 94 квадрата, да го обзаведе и и останаха средства... Четете ли бе, кадесарски МУТРИ проклети?

User Avatar Гост 21.01.2019 09:54:34

Айде стига с този рев за акушерки! При 60 000 раждания, на една акушерка се падат по 17 раждания годишно. Дори и 1000-та пенсионерки да напуснат, на една акушерка ще се падат по 24 раждания годишно или по едно на две седмици!

User Avatar Гост 21.01.2019 09:47:37

за което ще получи сертификат с по-висока степен за професионална квалификация ?!?!? И какво? Потупване по рамото за глупостта да остане в България със смешнаta заплата и 150 нови точки до следващото потупване по рамото

Още от Новини