Нова техника, разработена от екип на Университета в Бирмингам, може да позволи на клиницистите да планират предварително превантивна медикация срещу болка при особено уязвими хирургични пациенти, предаде pharmatimes.com.
Системата може да определи с точност онези пациенти, за които е по-малко вероятно да изпитват болка по време на възстановяването си, както и други, за които може да се предвиди, че ще продължат да страдат от хронични болкови симптоми. Проучването е проведено от д-р Саманта Милард в Центъра за здраве на човешкия мозък, в сътрудничество с изследователи от Университетския институт по възпаление и стареене в Тръста на Университетските болници в Бирмингам към NHS Foundation.
Проектът е включвал 16 пациенти, при които е била планирана операция по повод рак на белия дроб, а резултатите от него са публикувани в British Journal of Anaesthesia.
От изследователския екип са категорични, че електроенцефалографията може да се използва насочено за измерване на мозъчната активност при пациенти, които предстои да бъдат подложени на торакотомия, с идеята да бъде прогнозирано усещането им за болка след операцията.
Преди интервенцията екипът е измервал мозъчните алфа вълни (с честота между 8 и 14 Hz) на пациентите. 72 часа след операцията те са били помолени да оценят болката си по скала от 1 до 10. Изследователите доказват ясна връзка между алфа мозъчните вълни на пациентите и техните реакции на болка, като потвърждават, че онези от тях, при които честотата на алфа вълните се колебае под 9 Hz, са много по-уязвими към силна болка след операцията.
Алфа вълните, измерени преди операцията, са в състояние да предскажат със 100% точност кои пациенти ще докладват за силно ниво на болка след операцията - от 7 до 10 по скалата, посочват от екипа.
Д-р Али Мазахери от Центъра по мозъчно здраве при Училището по психология към Университета в Бирмингам, старши автор на изследването, коментира този резултат:
„Изживяването на болка е сложно и субективно, но е ясно, че алфа вълните са надежден предиктивен индикатор за това колко силно човек ще изпитва болка. Предлагаме на клиницистите един наистина ценен биомаркер, който те могат да използват, за да предотвратят превръщането на болката в проблем, който заплашва да се превърне в хроничен“.
Проучването е подкрепено с финансиране от Центъра за експериментална онкологична медицина. В следващата фаза екипът се надява да тества техниката в по-голяма група пациенти и да продължи да изучава връзката между алфа вълните и механизмите, с които мозъкът преработва усещането за болка.
Коментари по темата