burevestnik.bg - Мобилна версия


Ангелов: Ще предложим законодателни промени за защита на обществения интерес при лекарствата

Ангелов: Ще предложим законодателни промени за защита на обществения интерес при лекарствата

Ще предложим законодателни промени, с които да защитим обществения интерес, да ограничим всички онези практики, които се извършват на гърба на пациентите от търговците, както и да направим така, че специализираната електронна система за проследяване и анализ (СЕСПА) да работи ефективно и да пази пациентите от възможността за нелегален паралелен износ на лекарства. Това заяви пред журналисти в кулоарите на парламента председателят на Комисията по здравеопазване Костадин Ангелов (ГЕРБ-СДС) в почивката на заседанието, на което се изслушват ръководителите на няколко институции относно липсата на инсулин и на други лекарствени продукти на територията на Република България и функционирането на СЕСПА на лекарствените продукти, включени в Позитивния лекарствен списък.

Ще направим промени в Закона за здравето, в Закона за лекарствените продукти в хуманна медицина, подчерта той, цитиран от БТА. Ще предложим да се изгради СЕСПА наново, тя да бъде система, която в реално време да показва наличности, конкретизира още председателят на здравната комисия. По думите на Ангелов министърът на здравеопазването може да изиска от здравната каса информация за всички пациенти по населени места, нуждаещи се от инсулин, като след това да се гарантира, че доставките по аптеки ще бъдат изпълнени. В националната здравноинформационна система от септември или октомври 2023 г. се съдържа информация от всички електронни рецепти, които са изпълнени за закупения инсулин, уточни Ангелов.

В откритата част на заседанието беше изслушан изпълнителният директор на ИАЛ маг. фарм. Богдан Кирилов. Предстои на закрито заседание да бъде изслушан здравният министър и ръководителите на Държавна агенция „Национална сигурност“ и Главна дирекция за борба с организираната престъпност. На заседанието, започнало към 14:30 ч., присъстват и представители на „Информационно обслужване“ АД, агенция „Митници“ и др.

От всичко, казано до момента, изводът, който можем да направим, е, че търговците са подчинили Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), каза той и добави, че в ИАЛ са установили, че „инсулинът е в складовете, а не е по аптеките и не е при пациентите“. Виждаме, че изпълнителната власт обслужва търговският интерес, каза още Ангелов.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8DV$

User Avatar Гост 01.03.2024 17:42:36

А, защо забраната за износ трябва да падне, ако инсулина липсва в аптеките и "не е при пациентите?

User Avatar Гост 01.03.2024 15:31:40

Страхотно:)

User Avatar Гост 01.03.2024 09:32:29

Когато говорите за гении, не забравяйте, че търговците задържат инсулина в складовете и чакат да падне забраната за износ, за да го изнесат от страната по линията на паралелен износ. Ето така се обслужва търговския интерес! Логика.

User Avatar До Госта от 8:48 01.03.2024 09:25:43

Жалко, че не можеш да го разбереш! Никога фармацевти в МЗ!

User Avatar Гост 01.03.2024 08:48:11

И този герберастки гений е зле с логиката: „инсулинът е в складовете, а не е по аптеките и не е при пациентите. ....изпълнителната власт обслужва търговският интерес, каза още Ангелов... " По какъв начин се обслужва търговския интерес на някого след като не продава инсулина, не реализира оборот, а му стои по складовете ?! Герберастка паралогика.

User Avatar Дядо Хинко 04.03.2024 17:30:09

Инсулинът се задържа в складовете и се чака да падне забраната за износ!

User Avatar Гост 01.03.2024 08:41:26

На ключови позиции в системата са поставени некомпетентни и самонадеяни хора.

User Avatar много компетентен 01.03.2024 01:56:00

ФРОГОКО: Москов възражда Държавно аптечно управление . д-р Петър Москов Здравният министър д-р Петър Москов реши да създава държавна фирма за лекарства, която да не се конкурира с частните. Тя щяла да осигурява липсващите медикаменти на пазара и да внася дефицитните. На пръв поглед идеята му звучи хуманно: той ще спасява стотици болни, оставени без лекарства. Москов обаче не е мислил за обезпечаването на своето начинание, алармираха медици пред Фрог нюз. Негови колеги медици видяха в идеята му връщане на времето на комунизма и са убедени, че държавната фирма ще бъде товар за данъкоплатеца и надали ще допринесе за лечението на хората. „Държавната фирма на Москов ми напомня за Държавно аптечно управление, което разпределяше лекарствата от заводите. Имаше само една единствена фирма - „Маймекс”, която внасяше лекарства само за Правителствена болница по второ направление. Не виждам как ще съществува тази фирма и как ще се конкурира с частните. Самият факт, че тя ще внася лекарство, което частните няма да искат да внасят, значи че ще работи на загуба. Кой ще я покрива?, пита д-р Николай Болтаджиев от МБАЛ „Света Богородица”. „В България имаше преди 89-та такива държавни предприятия и нямаше лекарства. Хората си правиха животински инсулин, защото нямаше кой да произведе. Идеята не е нова, може пак да се върнем в тези времена и отново ще разберем, че така болни не се лекуват”, коментира д-р Стойчо Кацаров, бивш зам.-министър на здравеопазването. „Това, което предлага д-р Москов, ни връща във времената на Държавно аптечно управление. Може идеята да е друга, но трябва да я видим написана в някакъв документ, за да не гадаем. Според мен, тази идея, за да се реализира, трябва да има коренна промяна на Закона за лекарствата. Ако едно лекарство се покрива от Касата, как държавата ще го осигури?! По какъв механизъм – като прави търг, като го внася по друг параграф? Доста от лекарствата липсват на пазара. Прочетох в електронна медия, че в една болница са скочили лекарствата за онкология с 49%, а броят на пациентите е намалял. Това в резултат на реформата ли е?! Къде са евтините лекарства? Касата започва да прави проверка и да задава въпроси защо лекарите са назначили тези скъпи лекарства от втора и трета линия, а не ползват от първа. Защото ги няма от първа. Евтините ги няма. На тези въпроси трябва да се отговори най-напред и тогава да се прави държавна фирма, която да внася лекарствата, изтеглили се от българския пазар”, коментира д-р Румяна Тодорова, бивш управител на НЗОК. „Идеята на здравния министър представлява комунистически атавизъм по подобие на Аптечно управление от 1988 г. Нов канал за корупция с цел централизиране на доставките и поставяне в зависимост на болни и болници”, смята д-р Георги Тодоров от БЛС

User Avatar Гост 01.03.2024 08:42:06

Пепи Лввото е доказан комунист с маската на десен политик. Всичките му 'идеи' са ДЪЛБОКО КОМУНИСТИЧЕСКИ и извън европейските демократични практики и много по-близо до путинската кочина Расия. И се е маркирал като десен в наглостта си. По-жалка креатура в съвременна България едва ли има от това съшество. Този нещастник наричаше колегите си 'търгаши' след като българския лекар е 16-18 пъти по надолу в заплащането и най-зле платения лекар в Европа. а самия този галфон е един политически търгаш като се сгуши с милиционера Цветанов, опитвайки се да се набута на сянка в някаква нова политическа партия и в парламента за да не работи като лекар, какъвто очевидно не става и за чеп за зеле.

User Avatar стар доктор 01.03.2024 01:51:33

Един много кратък въпрос колеги Ако го имаше сега Държавното аптечно управление щеше ли да има проблеми с инсулина или с 28 пъти по-скъпия химиотерапевтик ?

User Avatar Гост 01.03.2024 08:44:32

Москов,комуягата, млъквай с болшевишките си глупости. Къде в Германия има централно аптечно ?!? Чемодан-->вокзал-->Пуйлохутинск.

User Avatar Гост 29.02.2024 20:56:33

Как да го разбере горкия...

User Avatar Гост 29.02.2024 20:22:39

ББ не разбира ли, че колкото повече промени предлага Ангелов, толкова повече хаос създава, а това ще се върне като бумеранг на ГЕРБ

Още от Новини