burevestnik.bg - Мобилна версия


Аркади Шарков: Във всяка болница с публична собственост може да има злоупотреба с обществена поръчка

Аркади Шарков: Във всяка болница с публична собственост може да има злоупотреба с обществена поръчка

„Във всяка болница с публична собственост може да бъде направена злоупотреба с обществена поръчка. Обществените поръчки не са панацея, но засега са единственият инструмент, чрез който може да се оптимизират разходите в дадено лечебно заведение“. Това заяви пред БНР Аркади Шарков, който е един от авторите на секторния анализ „Обществените поръчки в здравеопазването в България - начин на употреба“ на Българския институт за правни инициативи (БИПИ).

Болниците попадат в топ 100 на възложителите на обществените поръчки към края на 2021 година, припомни икономистът.

Той поясни, че според изследването разходите за лекарства формират немалка част от разходите на лечебните заведения като цяло, и точно лекарствата, най-вече прилагани при злокачествени заболявания, са основен фокус на тези злоупотреби.

„Става обаче въпрос за злоупотреби не като медикаменти с по-лошо качество, а преференциално третиране на едни или друг производител с цел финансова злоупотреба“, уточни експертът.

Според него при големите болници проблемът е, че трудно може да се забележи подобен тип злоупотреба.

„А когато една власт се задържи по 10 години, тогава всичко става все по-скрито и само малки вътрешни конфликти могат да срутят подобен тип злоупотреби, а също и когато става смяна на политическата власт“, коментира още той.

Експертът постави акцент и върху начина, по който се проверяват общинските и държавните лечебни заведения. Той бе категоричен, че по принцип тези проверки се осъществяват след подаден сигнал и едва след това се пристъпва към анализ на начините, по които да бъдат предотвратени злоупотреби.

По думите му тези нарушения при обществените поръчки създават проблем по отношение на парите, които изразходва това лечебно заведение, и след това по отношение на дълговете на тези болници, защото това са пари или от общинските бюджети, или от централния бюджет.

„По-доброто управление на сектора сега е например чрез електронния търг на лекарства, което осигурява публичност и прозрачност, и този търг трябва да се разшири“, категоричен бе Аркади Шарков.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2VpM

User Avatar Гаост 01.02.2022 19:05:12

Ще поканя автора на секторния анализ Шарков да провежда обществените поръчки за лекрства на нашата болица , за да няма" преференциално третиране на едни или друг производител с цел финансова злоупотреба" Аман от демагози.Не знам тези хора в настоящето ли живеят ли с във виртуалната реалност.

User Avatar Гост 31.01.2022 17:31:06

На времето онзи колхозник Москов Комунето правеше търгове ,с които изнудваше производителите на васкини да продават евтино на работническо-селката власт под себестойността на ваксините . Това беше инструмент за държаен шантаж над западни фармацевтичи фирми. Но производителите на ваксини го отсвириха и не се явяваха по търгове на мутрокомунистичекото тиквено равителство Пазарът тук е незначителен за едрите произодители и предпочетоха да не се поддават на натиска на колхозниците. Затова галфонът се принуди да прави тъмни сделки в Турция на Капалъчарши кон за кокошка. Та си вижте първо търговете другарки и другари изнудвачи. Това не ви е НРД в което изнудвате лекарите да ви работят за жълти стотинки.

User Avatar гост 31.01.2022 14:45:57

Така ми липсваше,бях се притеснил.

User Avatar Гост 31.01.2022 14:36:52

Смешко, защо не кажеш че частните болници не правят обществени поръчки.

User Avatar Нора 31.01.2022 14:23:46

Само че ако чакаме МЗ да се натутка и да направи навреме електронния търг, ще оставим пациентите без лекарства. Поне до 31.11.21 трябваше да има сключени рамкови споразумения, та болниците след това да си правят електронните търгове и да сключват договори за лекарства, в сила от 01.01.22. Да не говорим за предишния електронен търг, който се влачи с години.

User Avatar Десет малки бустерчета 31.01.2022 14:17:39

Ко, ние.

Още от Новини