Спешните медици са против ЦСМП – София да организира и провежда обучението им в страната, като вместо това искат подобно обучение да се провежда от Национален център по спешна медицина, който да е единна структура за обучение за всички спешни медици от извънболничната и болничната помощ. Ако мнението им не бъде взето предвид, те заплашват да сезират европейските организации, в които членуват. Това става ясно от становище на Националната асоциация на работещите в спешната помощ.
Припомняме, преди дни за обществено обсъждане бе публикувана промяна в Правилника за устройството и дейността на център за спешна медицинска помощ, според които столичният център ще обучава и оценява колегите си от другите спешни центрове.
В становището си председателката на НАРСМП д-р Десислава Кателиева твърди, че подобна постановка е в разрез със Закона за здравето, както и със стандарта по спешна медицина. В добавка тя припомня, че според Концепцията за развитие на спешната помощ у нас вече трябваше да има Национален център по спешна медицина, тъй като срокът за създаването му бе декември 2015 г.
„Недопустимо е обучението на спешните медици да се извършва извън университетски болници, от нехабилитирани лица, без специалност Спешна медицина“, заявява още д-р Кателиева от името на НАРСМП.
„Недопустимо е да прекосяваме България, за да бъдем обучавани в ЦСМП София“, пише още в становището, макар в мотивите към промяната да стои следният текст: „Дейностите ще може да бъдат реализирани както на територията на ЦСМП София, така и на територията на други центрове за спешна медицинска помощ в страната.“
Вместо сега записаната промяна, от асоциацията предлагат в Правилника да се впише, че обучението на спешните медици ще се провежда в ЦСМП или университетски лечебни заведения, като се организира, провежда, контролира и регулира от Национален център по спешна медицина, който да е единна структура за обучение по спешна медицина за всички спешни медици от извънболничната и болничната помощ.
„Националният център по спешна медицина е необходим не само за обучение, но и за ежегодно обновяване на триажните протоколи в спешната помощ, диагностично терапевтичните правила и алгоритми, за въвеждане на иновации в спешната медицина, за усъвършенстване на националната карта за спешна медицинска помощ, за подготовка на обучители и висококвалифицирани спешни медици. Този център с филиалите му в катедрите по спешна медицина ще ни гарантира достъпност до университетско ниво на продължаващо обучение, с хабилитирани специалисти по спешна медицина, както и акредитация от БЛС и БАПЗГ“, посочва се още в становището.
Д-р Десислава Кателиева заявява още, че ако МЗ не се съобрази със становището и остави така предложената промяна в Правилника, спешните медици ще информират EuSEM и USEM, в които членуват, че „МЗ дискриминира спешните медици, като им предлага обучение под нивото им и ги лишава от университетско ниво на продължаващо обучение“.
Коментари по темата