burevestnik.bg - Мобилна версия


БАПЗГ започва национална кампания за превенция на агресията

БАПЗГ започва национална кампания за превенция на агресията

Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи изразява своето възмущение и безпокойство за поредния акт на агресия срещу медик, този път във Филиала за спешна медицинска помощ - Горна Оряховица към ЦСМП - Велико Търново. Това се казва в позиция на Асоциацията, изпратена до медиите.

Вследствие на физическата и емоционална болка от саморазправата фелдшер Наталия Армянова подаде предизвестие за напускане. Колегите ѝ обмислят да подадат колективна оставка заради непрекъснатата вербална и физическа агресия,  на която са подложени по време на работа от страна на пациенти и техни близки. Местни медии съобщиха, че по време на последното си дежурство екипът на ФСМП - Горна Оряховица е бил подложен на нова порция агресия - пациенти са блъскали по вратата и са счупили бравата й; друг пациент в алкохолно опиянение се е опитвал да пререже вените си с нож. По чудо никой от медиците не е пострадал, припомнят от Асоциацията.

„БАПЗГ многократно е апелирала за толерантност и уважение от страна на пациентите и на цялото общество към лекарите и професионалистите по здравни грижи, които с висока професионална подготовка, отговорност и всеотдайност помагат на хора, нуждаещи се от спешна медицинска помощ 24 часа в денонощието. Случаите на агресия обаче не намаляват, а напротив - растат лавинообразно“, отбелязват от там и информират, че започват национална кампания за превенция на агресията.

В рамките на инициативата ще бъдат проведени няколко дискусии, на които ще бъдат поканени представители на Министерството на здравеопазването, Прокуратурата на Република България, Центровете за спешна медицинска помощ и спешните отделения в болниците, синдикатите и пациентските организации. „Разчитаме и на подкрепата на психолозите, социолозите, здравните медиатори и медиите. Бихме искали да се чуят различните гледни точки към проблема и да се потърсят нужните подходи, мерки и механизми за спадане на напрежението и гарантиране на сигурност и спокойствие на работното място, така че спешните медици да могат да изпълняват служебните си задължения по най-добрия начин“, коментират от БАПЗГ.

Първата дискусия за превенция на агресията над медици ще се състои през февруари 2019 г., информират още от там и отбелязват: „Разчитаме на партньорството на всички заинтересовани страни в името на цялото общество“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   xj@s

Още от Новини