burevestnik.bg - Мобилна версия


БАРПТЛ: Лекарствата от паралелен внос са недостъпни за пациентите с бяла е-рецепта

БАРПТЛ: Лекарствата от паралелен внос са недостъпни за пациентите с бяла е-рецепта

Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства изразява силно притеснение за сериозните казуси, които възникват поради начина на въвеждане на електронната рецепта, заявяват от там.

„От понеделник получаваме сигнали за множество върнати пациенти с е-рецепта за антимикробни продукти от паралелен внос, които не могат да получат в аптеката, въпреки че са налични“, казват от Асоциацията.

Проблемът се състои в следното – когато се изписва лекарство в електронната рецепта, то е обвързано не само с търговското наименование, концентрацията и размер на опаковката, но и с неговия национален номер, което нормативната база не изисква. Процесът е един и същ за лекарствен продукт, заплащан от НЗОК, лекарство по „бяла“ рецепта на свободна продажба или продукт, отпускан без лекарско предписание. При НЗОК продуктите има и код по НЗОК. Фармацевтът в аптеката няма право да отпусне идентично лекарство, но с различен национален номер или различен НЗОК код.

Тази на пръв поглед разумна мярка на практика не отчита наличието на продукти от паралелен внос и реално ефективно ги спира от продажба на българския пазар и лишава пациентите от тях, казват от БАРПТЛ.  

Мярката е въведена да противостои на недостига при антибиотиците и диабетните лекарства, но на практика вече генерира връщане на пациенти от аптеките на фона на наличност на същото лекарство, но с друг код. Продуктите от тези терапевтични групи се внасят в България от паралелен внос от години и пациентите и пазарът в голяма степен разчитат на тези количества, за да се задоволи търсенето от страна на болните. Става дума за стотици хиляди опаковки антибиотици и лекарства за диабет, внесени от Европейския съюз с лиценз за паралелен внос.  

Затрудняването на достъпа на пациентите до предписана и необходима терапия е факт вече втори ден, посочват от Асоциацията и дават пример с няколко от ситуациите, за които са били сигнализирани от пациенти, лекари и магистър-фармацевти: 

1. Лекар изписва национален номер на първовносителя, например на Augmentin 875 mg/125 mg  х 14 табл. Пациентът попада в аптека, която разполага с Augmentin 875 mg/125 mg  х 14 табл., но от паралелен внос. Пациентът не може да получи продукта и излиза от аптеката, убеден или че има недостиг (невярно) или (ако е разбрал, че има неговия продукт но на фармацевта му е забранено да го продаде) че държавата, по някаква причина, му пречи да се лекува.   

2. Лекар изписва национален номер на продукта от паралелен внос, например Augmentin 875 mg/125 mg  х 14 табл. Пациентът попада в аптека, която има Augmentin 875 mg/125 mg  х 14 табл., но от първовносителя. Резултатът е същият като в т.1. 

3. Първовносителят има временен проблем с доставките. Пазарът е обезпечен с количества от паралелен внос, но те са недостъпни за пациента, защото в е-рецептите фигурират националният номер и НЗОК кодът на първовносителя. 

Това са само част от примерите, които могат да очертаят рисковете да настъпи хаос при достъпа на пациентите до лекарства, подчертават от БАРПТЛ. 

Асоциацията апелира за спешна корекция в заданието за софтуера за електронната рецепта. „Нашето предложение е в електронната рецепта всички национални номера на еднакви и подобни продукти по смисъла на Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина да са асоциирани. Така рецептата на пациента ще бъде изпълнена с наличния в аптеката изписан продукт, независимо от вносителя му. Друг възможен вариант, който да не възпрепятства достъпа на болните до лечение, е да отпадне националният номер на продукта и рецептата да се изписва само по наименование на лекарствения продукт, форма, концентрация и размер на опаковката. 

Надяваме се да не се стигне до предписване на лечение с номера и кодове вместо с наименования на лекарства“, завършват от Асоциацията.

Ето и списъка с лекарства от паралелен внос, които се отпускат с е-рецепта: 

 

Антибактериални лекарствени продукти за системна употреба: 

Augmentin 625 mg                   (Amoxicillin/clavulanic acid) 

Augmentin 875 mg/125 mg      (Amoxicillin/clavulanic acid) 

Amoksiklav 875 mg/125 mg     (Amoxicillin/clavulanic acid) 

Klacid 250 mg                          (Clarithromycin) 

Klacid SR 500 mg                    (Clarithromycin) 

Tavanic 500 mg                       (Levofloxacin) 

Monural 3 g                              (Fosfomycin) 

Sumamed 250 mg                    (Azithromycin) 

Sumamed 500 mg                    (Azithromycin) 

Azitrox 500 mg                         (Azithromycin) 

Avelox 400 mg                         (Moxifloxacin) 

Vibramycin 100 mg                  (Doxycycline) 

Rodogyl 750 000 UI/125 mg    (Spiramycin/metronidazole) 

Flagyl 250mg                          (Metronidazole) 

 

Лекарствени продукти за лечение на диабет: 

Humalog KwikPen solution for injection 100 IU/ml - 3 ml, Pack: 10 (2 x 5) (insulin lispro) 

Siofor 850 mg                         (Metformin) 

Glucophage XR 750 mg         (Metformin) 

Glucophage XR 1000 mg       (Metformin) 

Diaprel MR 60 mg                   (Gliclazide) 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   6D9*

User Avatar Гост 18.10.2023 14:42:49

ТЪпанари от асоциации някакви, не пишете лъжи : Лекар НЕ ИЗПИСВА НАЦИОНАЛЕН НОМЕР на продукта . Изписва си продукта с наименованието на лекарственото средство. А КАК НЗИС ИНТЕРОПРЕТИРА НАПИСАНАТА РЕЦЕПТА НЕ Е РАБОТА ИЛИ ОТГОВОРНОСТ НА ЛЕКАРЯ

User Avatar Гост 18.10.2023 10:45:27

Човек да го е страх да влезе в аптека! Аптекарите объркаха здравеопазването!

User Avatar Гост 18.10.2023 09:31:04

НИКАК! Аз в тези аптеки ИЗБЯГВАМ да ходя отдавна! Още от ПРАГА на бакалията започват едни РАЗПИТИ на пациента, като ГЕСТАПО!!!

User Avatar Гост 18.10.2023 09:29:22

Приключвайте с паралелния внос и всичко си идва на мястото! И по-малко АЛЧНОСТ при печалбите!!!

User Avatar Въпрос 18.10.2023 09:27:03

Какво правим когато аптеката е част от търговска верига, собственост на производител на генетика (примерно “Софармаси” -свързана със Софарма ) и в тази аптека се продават предимно лекарствата, производени от собствения и завод ? Как в нея ще си купя друго, а не тяхното лекарство ?! Как ?

User Avatar Гост 18.10.2023 09:31:24

НИКАК! Аз в тези аптеки ИЗБЯГВАМ да ходя отдавна! Още от ПРАГА на бакалията започват едни РАЗПИТИ на пациента, като ГЕСТАПО!!!

Още от Новини