В България генеричното заместване не може да бъде механизъм за спестяване на публични средства поради въведеното още през 2009 г. вътрешно рефериране в ПЛС, чрез което се постига пълна оптимизация на публичните разходи в групите с генерични лекарствени продукти заплащани от НЗОК за домашно лечение.
Това се казва в позиция на Българската генерична фармацевтична асоциация (БГФармА) относно спора между лекари и фармацевти за възможността при недостиг на определен предписан медикамент, фармацевтът да може да го замени с наличен в аптеката генерик.
„Контролирано генеричното заместване е мярка, използвана от много държави в ЕС за намаляване на публичните разходи. Генеричното заместване в тези държави се прилага контролирано и е със съгласието на лекаря и пациента, като се предлага най-изгодният финансово генеричен лекарствен продукт. Предвид съществуващата от 2009 г. до момента система на ценообразуване и реимбурсиране, ако бъде въведено безконтролно заместване, то ще бъде не генерично, а фармацевтична замяна на ниво аптека. При неконтролираното генерично заместване, няма изискване да се поддържа наличност от всички лекарствени продукти и да се предлага най-изгодният като цена за пациента. Аптеките, които са и търговски дружества, имат търговски интерес да предлагат финансово изгодните за тях лекарствени продукти. При такъв вид заместване се загубва целесъобразността за пациента и остава само тази за аптеките. От друга страна фармацевтите ще започнат да налагат все по-високи изисквания за отстъпки към генеричните производители, които все по-трудно ще успяват да отговарят на завишените търговски условия, особено във време на множество кризи, и за кратко време ще напуснат българския пазар както отделни лекарствени продукти, така и цели генерични компании. Така много скоро фармацевтите ще бъдат лишени от широката възможност за замяна, до степен да няма какво да заместват и тази мярка ще се обърне срещу самите аптеки и пациенти“, се казва в позицията.
От Асоциацията подчертават, че по данни на IQVIA генеричното заместване, широко застъпено в Германия, не само не е предпазило страната, а е довело до липса на над 87% генерични лекарствени продукти през зимата на 2022 г.
„Само силна конкуренция между много опериращи на пазара генерични компании, произвеждащи лекарствени продукти от една молекула, може да осигури наличие и да предотврати липсите или недостига на генерични лекарствени продукти в аптеките. БГФармА изразява силна тревога и определя като сериозен риск за системата на лекарствоснабдяването неконтролираното генерично заместване, което се предлага от БФС. В това отношение споделяме становището на БЛС по отношение изложените от тях условия за възможно обсъждане на контролирано генерично заместване“, се казва още в позицията на Асоциацията.
От БГФармА предлагат генерично заместване на ниво аптека да се извършва само след разрешение на предписващия лекар, тъй като така не се нарушава логиката и отговорността на лекаря за терапевтичния процес и лекарят може да проследи резултата от назначената терапия; да е налице действаща електронна система за проследяване и контрол на движението на лекарствените продукти до окончателното им отпускане на ниво аптека и отписването им от системата за верификация; лекуващият лекар да има дигитална възможност (наличие на съответен софтуер), да се информира относно наличността и цената при изписване на преценен от него лекарствен продукт и да информира пациента. „Ако фармацевтът има съгласието на лекаря за извършване на генерична замяна (контролирано генерично заместване), то това да се случи след съгласие на пациента, отразено в електронната форма и да е задължен да е осигурил и предложил най-изгодния като цена за пациента лекарствен продукт от съответния INN“, казват от БГФармА.
Генеричните фармацевтични производители са категорични, че е изключително важно да има поддържане и контрол на балансирана система от търговци на едро и на дребно според правилата на конкурентното законодателство. „В държавите, където има въведено контролирано генерично заместване, последното изпълнява икономическата логика за спестяване на финансов ресурс, която у нас извършва системата на Вътрешно ценово рефериране в подгрупите на отделните молекули-INN, действащо в ПЛС. Въвеждането на генеричното заместване няма да намали разходите на НЗОК и семейните бюджети за лекарства, а в близка перспектива може да ги увеличи. При настояване от страна на управляващите за въвеждане на генерично заместване, необходимо е да се обсъди премахване от ПЛС на вътрешното ценово рефериране. Финансовите експерти на различните отговорни и контролни органи, НЗОК и МФ, след обстоен анализ трябва да се произнесат кой механизъм ще е по-изгоден за контролиране разходите за лекарства за домашно лечение“, се казва още в позицията на генеричните производители.
Целия текст на позицията може да видите тук.
Коментари по темата
30 000 ВЪРНАТИ е-рецепти за няколко дни! 30 000 СЪДБИ НА БОЛНИ И СТРАДАЩИ ХОРА, поставени в КАПАН, заради малоумната приумица на няколко книжни плъха, хал хабер нямащи си от лекуване на хора! Kомандно административният модел работи, на пълни обороти!!!
Ясно е, че аптекарите искат да определят как да става генеричното заместване. Става въпрос за едни пари или стани да седна.
Малко като наблюдател пиша, но ако единствено БФС подкрепя мярката и даже генеричната индустрия я отхвърля, не означава ли това, че генеричното заместване защитава интересите единствено на аптекарите?
Точно това означава!