burevestnik.bg - Мобилна версия


БЛС предлага със 100% да се увеличи цената за вродени лицеви малформации

БЛС предлага със 100% да се увеличи цената за вродени лицеви малформации

Намаление на прогнозните хоспитализации и увеличение на цените на 220 клинични пътеки предложи БЛС на НЗОК за НРД 2020. По думите на председателя на БЛС д-р Иван Маджаров по този начин в болниците ще влязат значително количество средства, които ще подпомогнат дейността им. Това ще компенсира повишаването на разходите и ще позволи лекарите и професионалистите по здравни грижи да получат осезаемо увеличение на заплатите.

В плана на БЛС е предвидено увеличение на цените на някои модерни терапии, оперативни процедури по време на бременността, раждането, продължително лечение и рехабилитация, палиативни грижи.

Със 100% да бъде увеличено оперативното лечение на вродени малформации в лицево- челюстната област и цената му от 900 да стане 1800 лв., ендоваскуларнто лечение на екстракраниални съдове, което трябва да стане 740 лв.  БЛС предлага да се въведе нова амбулаторна процедура - диагностика на имунодефицити с цена 900 лв.

Диагностика и лечение на исхемичен мозъчен инсулт с интервенционално лечение да се увеличи с 86% и вече да струва 2 880 лв., а диагностиката и лечението на исхемичен мозъчен инсулт с тромболиза да се увеличи с 25% и от 2 300 да стане 2 880 лв.

Диагностика и лечение на муковисцидоза трябва да нарасне от 1 320 на 1 889 или с 43%. От БЛС искат оперативни процедури върху апендикс да се плащат вече по 250 лв. или увеличението да е с 38%.

Пътеките за продължително лечение и рехабилитация са повишени с от 10 до 43%. За палиативни грижи за болните с онкологични заболявания се настоява касата да плаща 110 лв., като сега цената е 90 лв.

19% повече за раждане трябва да плаща Касата и 70% повече за аборт, предвиждат разчетите на Лекарския съюз. Така раждането трябва да струва 1010 лв., а преждевременното прекъсване на бременността - спонтанно или по медицински показания – 289 лв.

По думите на д-р Иван Маждаров механизмът, приложен за преизчислението на цените на клиничните пътеки, е съотношение между отделните цени на пътеките от Великобритания, отнесени към България. Този механизъм беше обсъден и приет от болничните асоциации през септември.

„За да се въведе ред и пропорционалност при оценяването на клиничните пътеки и най-бързият начин да се направи това е като се ползват готови, отдавна работещи, доказали ефективността си във времето. Като най-близка до българската система сме избрали британската система на клиничните пътеки. Взели сме за база една от пътеките, аналогични на нашите, най-скъпоплатената, и сме спазили пропорцията, залегнала в английската система. Например една сърдечносъдова операция, която да речем у нас е 10 000 лева, във Великобритания ще е 10 000 паунда (цифрите са условни). Срещу нея обаче една апендектомия във Великобритания струва 2000 паунда, а в България – 500 лева. Нарушено е съотношението. Ние вярваме, че във Великобритания, вследствие на многогодишен опит, такива диспропорции отдавна са преодолени. Затова, ако приемем, че съотношението на една апендектомия в Британия към най-скъпата кардиохирургична интервенция е 1:5, то и в България трябва да е 1:5.  При това преизчисляване може да се постигне бързо и лесно изправяне на диспропорциите в съотношението на българските пътеки“, обясни тогава пред Zdrave.net председателят на Националното сдружение на частните болници (НСЧБ) Красимир Грудев.

Целият списък на клиничните пътеки с предложението увеличение можете да видите тук


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   2a9d

Още от Новини