burevestnik.bg - Мобилна версия


БХК подкрепя създаването на Национален съвет по психично здраве към МС

БХК подкрепя създаването на Национален съвет по психично здраве към МС

Български хелзинкски комитет (БХК) заявява подкрепа на предложенията на Националния консултант по психиатрия проф. д-р Дроздстой Стоянов за създаване на Национален съвет (междуведомствена комисия) по психично здраве към Министерски съвет, която да интегрира в себе си експертен и административен потенциал и ресурси от областта на здравните и социалните политики. Този съвет в най-кратък срок (30 дни) трябва да състави Национална стратегия за реформа и план за действие и устойчиво развитие на сектора.

Това съобщиха от хелзинкския комитет във връзка с доклада на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев относно състоянието на психиатричните болници в България и мерките, които трябва да се предприемат. Припомняме, за доклада съобщи самият министър Ананиев, като уточни, че той е поискан от премиера и ще бъде представен в сряда пред Министерския съвет по време на редовното му заседание.

„БХК смята, че е изключително належащо интегрирането на здравните и социалните услуги за хора с психо-социални и интелектуални увреждания – процес, в който Министерство на здравеопазването и Министерство на труда и социалната политика трябва да имат водеща роля, с координирани, компетентни и дългосрочни усилия. Още повече, че в Плана за действие за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа за периода 2018-2021 г. е предвидено разкриването на редица услуги в общността, чиято цел е не само да се подпомогне деинституционализацията на хора с психо-социални и интелектуални увреждания, вече настанени в институции, но и да се развият устойчиви услуги в общността, които да позволят воденето на независим живот и спазването на основните права на тези хора с цел превенция на тяхното институционализиране“, пише в писмо на БХК до министър Ананиев.

От организацията припомнят, че през септември 2018 г. Комитетът на ООН за правата на хората с увреждания изрази загриженост, че хората с психо-социални увреждания престояват дълго хоспитализирани в болнични отделения, тъй като липсват рехабилитацонни услуги, насочени към тяхното възстановяване, след активно лечение; адекватни индивидуализирани услуги и жилищно настаняване в общността. 

Тогава Комитетът препоръча на България да ускори процеса по преход от институции, да насочи средства за развитие на индивидуализирани услуги за подкрепа, които да включват и подкрепа от хора в сходно положение и лична помощ/лични асистенти, да приеме законодателство за индивидуализирана и управлявана от самия човек лична помощ, да насочи средства от държавния бюджет и от фондове на ЕС към насърчаване на приобщаването на хората с увреждания в обществото.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   83Lg

Още от Новини