burevestnik.bg - Мобилна версия


Бисер Петков: Проверките в дневните центрове за хора с увреждания няма да са епизодични

Бисер Петков: Проверките в дневните центрове за хора с увреждания няма да са епизодични

Посещенията в центровете за социални услуги в страната няма да са епизодични, а контролните органи ще трябва да направят една пълна картина за това доколко услугите в общността, каквито са дневните центрове и центровете са социална интеграция и рехабилитация, предоставят качествена услуга за техните потребители. Това каза пред журналисти в Панагюрище министърът на труда и социалната политика Бисер Петков, цитиран от БТА.

Припомняме, на вчерашното заседание на правителството премиерът Бойко Борисов нареди да започнат проверки в центровете заради оплаквания на хората с увреждания от работата им.

Петков добави, че контролният апарат на ДАЗД е насочен изцяло към  проверка на центровете за настаняване от семеен тип, където също има проблеми. „Трябва да имаме пълна картина доколко отделни оплаквания са основателни и как да подобрим качеството на услугите. В Панагюрище потребителите са доволни, но вероятно не навсякъде е така и целта на този контрол ще е да посочи къде са проблемните места“, отбеляза още министърът.

По думите на Бисер Петков като цяло средствата за държавно делегирани дейности за социални услуги са недостатъчни, стигат основно за заплати на персонала, а нивата на възнаграждение не са високи.

Министърът припомни, че през тази година като разход за политиките за хора с увреждания в бюджета са предвидени малко над 400 милиона лева. „Имам предвид 268 милиона, които са по политиката за хора с увреждания и около 160 милиона, които са под формата на семейни помощи на семейства, отглеждащи деца с увреждания, което е по Закона за семейните помощи за деца. Тази година бюджетът на министерството за 2018-та се увеличи в тази част с 80 милиона - 40 процента ръст спрямо базата за 2017-та“, посочи министърът. „Сега ще имаме приблизително същия относителен ръст на този бюджет, което не е малко и не е правено от много време“, каза още Петков. Със сигурност голямото предизвикателство е как оптимално да се насочат тези средства, защото от една страна всички тези хора с увреждания очакват по-значителна финансова подкрепа от сегашните интеграционни добавки, които са в сравнително ниски размери. От друга страна се очаква да се уреди в законодателството и съответно да се осигури финансиране според индивидуалните потребности на т.нар. лична помощ, каза Петков. Той изрази надежда, че през есента ще има нова съвременна нормативна рамка на социалните услуги в страната.

Общо 89 центрове за деца и младежи с увреждания има в страната и 79 за пълнолетни с увреждания, което е около една шеста от всички социални услуги, които вече надхвърлят 1000, добави социалния министър. Това са държавно делегирани дейности, за които бюджетът тази година плаща 230 милиона лева, каза още той.

Междувременно по време на отчета за тригодишната си работа като национален омбудсман Мая Манолова обяви, че на дневен ред стои работата по провеждане на цялостна реформа на политиките за хората с увреждания, а не само даването на повече пари за тази сфера.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   N*3@

Още от Новини