burevestnik.bg - Мобилна версия


Близо 1,5 млн. лв. е спестила НЗОК от новата формула за онколекарствата

Близо 1,5 млн. лв. е спестила НЗОК от новата формула за онколекарствата

1 443 818 лв. е спестила НЗОК от прилагането на новата формула за заплащане на онколекарствата. Това става ясно от отговора на служебния министър на здравеопазването д-р Галя Кондева на въпрос на депутата от ПП-ДБ доц. Васил Пандов относно финансовия резултат след прилагане на изчислената среднопретеглена стойност на лекарствените продукти, прилагани при лечение на онкологични и онкохематологични заболявания за периода юли-октомври 2024 г.

Най-голям е ефектът от прилагането на среднопретеглената стойност за медикаменти на стойност над 15 000 лв. „В абсолютна стойност намалението за тези лекарствени продукти е в общ размер от 1 204 029 лв. или 83.39% от общото намаление за периода. Това са лекарствени продукти, които в ПЛС не са самостоятелни в съответното lNN и лекарствена форма, т.е. при определяне на стойността им, заплащана от НЗОК, участват лекарствени продукти и на други притежатели на разрешението за употреба. Изключение прави lNN PEМВROLIZUМAB – лекарствен продукт с търговско наименование Keytruda. Общият дял на тези лекарствени продукти в разходите на НЗОК е 32.57%“, казва министър Кондева.

Най-незначително е намалението на разходите през наблюдавания период за медикаменти с международни непатентни наименования (INN) на стойност под 50 лв. Намалението там е в общ размер от 472 лв. или 0.03% от общото намаление за периода.

„При текущото проследяване на резултата от прилагането на среднопретеглената стойност на лекарствените продукти за онкологични и онкохематологични заболявания беше установено, че има лекарствени продукти, при които през предходното шестмесечие са настъпили промени, довели до увеличение на стойността на опаковка, изчислена на база референтната стойност, заплащана от НЗОК. Увеличаването е резултат от настъпило увеличение на утвърдената цена или от изключване от Приложение № 2 на ПЛС на друг лекарствен продукт от същата група, който е бил референтоносител. В тези случаи, поради настъпилите непредвидени обстоятелства, за въпросния лекарствен продукт се стига до определяне на среднопретеглена стойност за предходното шестмесечие, значително по-ниска от стойността, на която същият е доставен на изпълнителите на болнична помощ“, казва още министър Кондева.

По думите й друга хипотеза е при изчислена среднопретеглена стойност за шестмесечието за даден лекарствен продукт, обявена от НЗОК, която се прилага за текущия отчетен месец, който още не е завършил. „В тези случаи изпълнители на болнична помощ алармират, че търговците на едро отказват или са в обективна невъзможност да им доставят продукта на стойност, равна или по-ниска от обявената среднопретеглена стойност за текущия месец.

И двете хипотези могат да доведат до затруднения в лекарствоснабдяването на лечебните заведения с конкретната лекарствена терапия, а оттам и до ограничаване достъпа на здравноосигурените пациенти до тази терапия. В описаните случаи попадат лекарствените продукти за есенциална химиотерапия (базова терапия), които в по-голямата си част са самостоятелни в терапевтичната група“, подчертава д-р Кондева.

Пълния текст на отговора на министъра можете да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   w7rD

User Avatar Гост 03.01.2025 11:29:01

По груби изчисления, въвеждането на новата формула, със заплатите на всички заети формално и неформално, е в пъти повече. Умни хора

Още от Новини