burevestnik.bg - Мобилна версия


Болниците имат година за набавяне на нов хардуер и софтуер за съхранение на образни изследвания

Стандартът по образна диагностика влезе в сила

Болниците имат година за набавяне на нов хардуер и софтуер за съхранение на образни изследвания

Новият медицински стандарт „Образна диагностика“ вече е в сила, след като вчера наредбата за утвърждаването му бе обнародвана в „Държавен вестник“.

Припомняме, предишният стандарт бе отменен от Върховния административен съд през април миналата година заради липса на мотиви към него, а Здравното ведомство изготви нов и го предложи за обществено обсъждане през април 2018 г.

С новия нормативен акт се заложиха сериозни изисквания към болниците за апаратура и специалисти, като инвестицията на лечебните заведения по изчисления на МЗ ще варира между 2 и 6 млн. лв. само за нужното оборудване.

Няколко са изискванията, за чието изпълнение е даден времеви толеранс след влизането в сила на стандарта. Така лечебните заведения със структури от първо, второ и трето ниво на компетентност по образна диагностика имат на разположение една година, за да се сдобият с необходимия им по стандарт хардуер и софтуер за съхранение на образните изследвания.

Структурите за образна диагностика и от трите нива на компетентност регистрират

и съхраняват в PACS образните изследвания в цифров вид в DICOM формат съгласно

DICOM стандарта за срока на съхранение на историята на заболяването, е записано в стандарта.

За нуждите на структура от първо ниво на компетентност системата за архив и пренос на образни изследвания (PACS) трябва да се състои от сървър с необходимия софтуер, свързана към една/две рентгенови уредби, с възможност за допълнително свързване и с ултразвуков апарат, както и надграждане с допълнителни софтуерни лицензи или модули при необходимост. Системата трябва да позволява възможност за дистанционен достъп до изследванията, десктоп програма или мобилно устройство. Хардуерният сървър трябва да има капацитет да съхранява минимум 75 000 рентгенографии и 25 000 ехографии за период от пет години (изчисленията са на база средно по 60 графии и при 20 ехографии при 20- дневен работен месец).

За нуждите на структура от второ ниво на компетентност пък PACS системата трябва да се състои от сървър и да е осигурен с необходим софтуер, свързан към всички налични апарати и с възможност за допълнително свързване, както и с възможност за надграждане с допълнителни софтуерни лицензи или модули при необходимост. PACS системата трябва да дава възможност за дистанционен достъп, десктоп програма или мобилно приложение от минимум 20 потребители едновременно. Хардуерният сървър трябва да разполага с UPS и да е с капацитет за съхранение на не по-малко от 75 000 – 100 000 рентгенографии, 12 000 – 20 000 ехографии, 20 000 – 25 000 КТ изследвания за период от пет години.

При структурите от трето ниво на компетентност PACS системата трябва да може да се свърже с всички налични апарати и да може да се надгражда с допълнителни софтуерни лицензи или 3D модули при необходимост. PACS трябва да позволява отдалечен достъп до изследванията, десктоп програма или мобилно приложение от минимум 50 потребители едновременно. Хардуерният сървър трябва да разполага с UPS и да има капацитет за съхранение на не по-малко от 100 000 – 200 000 рентгенографии, 25 000 – 45 000 компютъртомографски изследвания, 10 000 – 15 000 магнитнорезонансни изследвания, както и минимум 10 000 – 15 000 ангиографски изследвания за период от минимум пет години.

Всички дигитални апарати трябва да притежават DICOM софтуер, осигуряващ регистрация на твърд носител, гласят още изискванията, които трябва да бъдат покрити в рамките на година.

В срок до три месеца пък структурите по образна диагностика трябва да формират политика и вътрешен правилник за докладване на неблагоприятни събития, критични и неочаквани резултати, гласи изискването.

Някои от основните изисквания за апаратура, персонал и средства можете да си припомните тук.

Цялата наредба можете да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   7rah

User Avatar Гост 25.07.2018 23:28:30

Това е новият модел представен днес пред МС от Кирил Ананиев.

User Avatar Гост 25.07.2018 13:44:07

Ха-ха, в България има регистрирани 380 болнични заведения, като във всяко има поне по един рентген или ехограф. Т.е. ако минималната сума за покриване на изискванията е 2 милиона, това прави общо 760 милиона! И тука идват едни фирми, които вече имат готови оферти!

User Avatar Гост 25.07.2018 13:04:53

В новият стандарт най-добре да се запише, че образна диагностика може да се прави само в болниците на Тиков...

User Avatar Гост 25.07.2018 13:01:45

Поредният пробутан лобистки стандарт. Интересно как болница с 4-5 милиона годишни приходи, ще осигури за една година 2-6 милиона за споменатата апаратура. Т.е. баба Пена от Долно Уйново ще трябва да мине 50-100 км за рентген на бели дробове или ехокардиография на сърце.

User Avatar Гост 25.07.2018 12:31:20

А как тези инвестиции са отразени в цената на здравното обслужване а? Като никак нали , (пак) КУЦИ СТАНДАРТИ БЕЗ ФИНАНСОВА ОБОСНОВКА. Западен стандарт при африканско заплащане на лечебните заведения. Тиквокомунистите са изключително нагли хуманоиди

Още по темата