COVID-19 може да е причина за свиване на мозъка, да намали сивото вещество в зоните, които контролират емоциите и паметта, и да увреди зоните, които контролират обонянието, е установило проучване на Оксфордския университет, резултатите от което са публикувани в списание Nature. Учените са категорични, че тези ефекти се наблюдават дори при хора, които не са били хоспитализирани с COVID. Дали обаче те са изцяло или частично обратими в дългосрочен план, трябва да се установи в допълнително изследване, смятат те.
„Има сериозни доказателства за свързани с мозъка аномалии при COVID-19“, посочват изследователите
Според тях дори и при леки случаи участниците в изследването са показали влошаване на екзекутивната функция, което се изразява в по-трудно концентриране и намалена способност за организиране на обичайни дейности. Средно размерите на мозъка се свиват между 0,2% и 2%, дори и при по-леки форми на COVID, е доказало проучването.
В него са били обхванати 785 участници на възраст 51–81 години, чиито мозъци са били сканирани два пъти, в това число 401 души, при които COVID е установен между двете сканирания.
Второто сканиране е направено средно 141 дни след първото сканиране. Проучването е проведено, когато вариантът алфа е бил доминиращ във Великобритания, и е малко вероятно да включва някой, който е бил заразен с варианта делта.
За пореден път е установено, че някои, прекарали COVID, страдат от „мозъчна мъгла“ - състояние, която включва увреждане на вниманието, концентрацията, скоростта на обработка на информацията и паметта.
Екипът не прави изводи за връзка между ваксинацията и мозъчните промени, но Агенцията за здравна сигурност на Обединеното кралство неотдавна съобщи, че според анализ на 15 проучвания при ваксинираните е около 50% по-малка вероятността да развият симптоми на дълъг COVID в сравнение с неваксинираните.
Коментари по темата