burevestnik.bg - Мобилна версия


Проф. Емил Паскалев:

Бъбречната трансплантация е три до пет пъти по-евтина от която и да е хемодиализа

Близо 5000 души би трябвало да са включени в листата на чакащи за бъбречни трансплантации. Това обяви началникът на клиниката по нефрология и трансплантация в Александровска болница проф. Емил Паскалев на пресконференция днес.

В листата обаче са включени едва 950 души. Причината е, че здравноосигурителната система в България не обхваща трансплантациите у нас (те се покриват от държавата в лицето на МЗ, а не от НЗОК, б. р.). И до момента предварителните изследвания на пациентите, подлежащи на трансплантация, не се поемат от здравната каса и остават грижа единствено на болните. Това е причината много от хората, които биха могли да бъдат трансплантирани, да се отказват и да се съгласяват с диализа, посочи лекарят.

Според проф. Паскалев най-добрите показатели за трансплантация са преди началото на диализно лечение, тъй като самото диализно лечение води до увреждания, които трансплантацията не може да възстанови, особено, ако е продължило години. Самата подготовка за трансплантация пък трябва да започне в началния етап при установяването на бъбречно увреждане, категоричен беше проф. Паскалев. Оптималното лечение на хроничните бъбречни заболявания от 5-та степен е бъбречна трансплантация, а не хемодиализа, като самата трансплантация е от 3,5 до 5 пъти по-евтина от която и да било диализа, посочи проф. Паскалев.

Трансплантационната преживяемост в България е около 57-58%, информира още лекарят. Той направи сравнение с този показател в Германия, където той е около 70%. Доближаването ни до показателите на Германия се дължи на изключително добрата подготовка на нашите лекари, заяви проф. Паскалев. Той обясни, че по-високият процент преживяемост в Германия е благодарение на грижата на държавата за трансплантациите, а не на подготовката на екипите.

Към момента юридически е прието само роднини по права линия да бъдат донори, припомни лекарят. Все още политиците и голяма част от медицинските специалисти са против узаконяването на кръстосаното донорство в България. По думите му не би трябвало да има възражения, тъй като кръстосаното донорство е прието за нормално във всички развити страни, а и в България няма да има повече от 5-6 случая на година. „Това е една възможност при някои двойки да се реши проблем със съвместимостта“, уточни проф. Паскалев.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   5x2f

Още от Новини