burevestnik.bg - Мобилна версия


България е на трето място по заболеваемост и смъртност от мозъчен инсулт в Европа

Интерактивна информационна пътека показва рисковете от инсулт

България е на трето място по заболеваемост и смъртност от мозъчен инсулт. Това каза днес при отбелязването на Световния ден за борба с инсулта началникът на втора клиника по неврология в университетската болница „Св. Марина“ във Варна доц. д-р Дарина Георгиева, цитирана от БТА. По думите й сърдечно-съдовите заболявания са на първо място у нас като причина за смъртност, а инсултът заема второто място.

Пред медиите беше демонстрирана интерактивна информационна пътека, като част от кампания за определяне на риска от инсулт.

"Организирахме кампания, която да информира обществеността за рисковите фактори, за характера на заболяването, за разпознаване на ранните симптоми на инсулта и, най-важното, как да се действа адекватно и бързо след разпознаване на тези симптоми", каза доц. Георгиева. Като симптоми специалистът посочи асиметрия в лицевата мускулатура, изтръпване, слабост на някои от крайници, променен говор, промяна в психичното състояние.

Тя каза, че всеки желаещ може да премине през седемметровата интерактивна пътека, като чрез всяка стъпка може да се получи информация за това заболяване. За хората, които желаят по-подробна информация, на пътеката има QR кодове, които дават по-обширни сведения. Накрая всеки може да  провери чрез игра знанията, които е получил днес, каза доц. Георгиева. 

"Пътеката на знанието" е разположена от днес пред няколко от големите болници у нас, в които се лекуват пациенти с инсулт по инициатива на Асоциацията за инсулт и афазия.

В отговор на въпрос как може да се промени негативната статистика, д-р Георгиева посочи, че това може да стане именно чрез такива кампании, в които населението да бъде все по-информирано за рисковите фактори и чрез самосъзнание да промени някои от тях. Тя отбеляза, че има неизменяеми фактори като пол, възраст и т.н., но има и изменяеми рискови фактори - начин на хранене, тютюнопушене, употреба на алкохол, артериално налягане, захарен диабет.

„За съжаление все повече и все по-млади пациенти страдат от това заболяване. Едни от най-важните фактори за благоприятен изход от заболяването са активната профилактика, своевременното разпознаване на симптомите и  поставяне на диагнозата и адекватното лечение. Всеки пациент, който достигне до лечебно заведение до 4.5 часа след първия симптом, има шанс да получи съвременно лечение, каквото е интравенозната тромболиза, а до 6-тия час и ендоваскуларно лечение.“, обясни още доц. Георгиева.

Високотехнологичният мозъчно-съдови център в УМБАЛ „Св. Марина“ – Варна приема и обслужва най-голям брой пациенти с инсулт в страната. През 2023 година през него са преминали 1956 пациента с инсулт, а само за периода от януари до септември 2024 година броят им е 1481.

Наскоро мултидисциплинарен екип на мозъчно-съдовия център при УМБАЛ „Св. Марина“-Варна бе отличен със Златна награда за второто тримесечие на 2024 г. в международните награди ESO Angels Awards 2024 - инициатива на Европейската организация за инсулти (ESO). Наградата се присъжда за отлична организация и лечение на исхемичните мозъчни инсулти в острата им фаза.

Снимка: ФБ/Асоциация за Инсулт и Афазия

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   V#8%

Още от Новини