Окончателният вариант на актуализирания бюджет на НЗОК ще бъде гледан в пленарната зала, като бюджетната комисията единодушно подкрепи на извънредно заседание балансираната таблица в допълнителния си доклад от снощи, а 2 млн. лв. за зъбни протези ще бъдат взети от резерва.
„Предложенията на ДПС и ДБ са почти идентични. При тях има увеличение в ПИМП с 3,6 млн. лв., в СИМП – с 3,9 млн. лв., за лекарства – с 3,2 млн. лв. и в болнична помощ – с 32,5 млн. лв. В денталната помощ има намаление с 13,8 млн. лв. и в МДД – с 1 млн. лв. Общото увеличение, предложено от двете групи, е 28 млн. лв. допълнително. Намалява се резервът, по-точно той е разписан по пера.
БСП – разходите за издръжка се намаляват с 10 млн. лв.. Ръст с 8 млн. лв. за ПИМП, 8 млн. лв. за СИМП, с 8 млн. лв. за МДД, с 5 млн. лв. за лекарствата, с 10 млн. лв. за медицинските изделия, и 5,5 млн. лв. за болнична помощ и 20,5 млн. за лечение в чужбина. Намалява се с 13 млн. за денталната помощ. Общо предложеното от БСП увеличение е 42,6 млн. лв.“, разясни председателят на комисията Любомир Каримански.
„Длъжен съм да кажа, че нито едно от предложенията не е аргументирано с разчети. Има мотиви, но те са много общи, все едно ги е писал журналист, а не специалисти. Особено внимание искам да обърна на предложението на БСП за намаляване на административните разходи, защото в тях се включени и разходите за дела, спечелени от болниците за надлимитна дейност. Да приложим само увеличението, но без намалението. Вдигането може да стане за сметка на увеличение на здравноосигурителните вноски и евентуален дефицит може да бъде покрит от държавния бюджет“, допълни той.
По отношение на увеличението на средствата за лечение в чужбина управителят на НЗОК проф. Петко Салчев заяви, че предложените 20, 465 млн. лв. са допълнителните пари по трансграничните плащания. „В момента нямаме нужда от допълнителни пари, за да се плаща на чуждите здравноосигурителни каси. Тези пари не се плащат на момента, в които пристигат при нас, така че този раздел е балансиран и до края на годината нямаме нужда, защото сме в рамките на бюджета. Освен това те са от здравноосигурителните вноски, те не са трансферни“, каза проф. Салчев.
Той подчерта, че парите за възрастните и децата за лечение в чужбина са трансферни. Тоест те не се включват в бюджета на касата, а са в този на Министерството на здравеопазването и при нужда се дават на НЗОК. Няколко деца са изпратени вече в чужбина. Намаляло е лечението на деца в чужбина за тази година, защото много чуждестранни болници не искали да приемат наши пациенти заради коронавируса, обясни още проф. Салчев.
Коментари по темата