burevestnik.bg - Мобилна версия


Бюджетът на НЗОК за лекарства в болниците – надхвърлен още на полугодието

Бюджетът на НЗОК за лекарства в болниците – надхвърлен още на полугодието

379 143 000 лв. са общите разходи за лекарства и медицински изделия в държавните болници към края на второто тримесечие на 2023 г. Това показват данните на Министерството на здравеопазването за полугодието. Увеличението на разходите е с 13,21% спрямо същия период на миналата година, като към 31 юни само от държавните болници са изразходвани 41,82 на сто от парите, предвидени за това в бюджета в НЗОК.

По същото перо общинските болници пък са платили 174 203 000 лв., като тук разликата със същия период на миналата година е още по-голяма: разходите са с 22,27% по-високи от тези през второто тримесечие на 2022 г. Разходите за лекарства и медицински изделия в общинските болници до края на юни 2023 г. съставляват 19,21% от общите средства в бюджета на Здравната каса, предвидени за тези пера.

Така само през първото полугодие разходите за лекарства и медицински изделия в лечебните заведения – при това без да са включени частните болници – вече надхвърлят предвидените увеличени средства в бюджета на Касата.

И макар да има предвиден механизъм за възстановяване на част от тези средства от фармацевтичните компании, главоломното нарастване на средствата за лекарства продължава да е налице.

Неслучайно депутатите решиха да въведат допълнителни ограничения по отношение на заплащането на онколекарства в болниците от страна на НЗОК, като при приемането на бюджета на фонда за тази година през преходните и заключителните разпоредби в закона направиха промяна в ЗЗО, свързана с търговете за тези лекарства.

Немалко проблеми, свързани с лекарствата и медицинските изделия, имат и самите болници: делът на разходите за тях надвишава една трета от общите разходи на лечебните заведения.

Така делът на разходите за лекарства и медицински изделия спрямо общите разходи на държавните болници е над 1/3 от всички средства, изразходвани от тях, като конкретно за второто тримесечие на 2023 г. процентът им е 33,4%. Това е и с 1,4 на сто повече от същия период на миналата година, показват данните на МЗ.

В общинските болници пък той е още по-висок: за второто тримесечие на 2023 г. той е 37,4% от всички разходи на тези лечебни заведения, като е нараснал с 4,3 на сто спрямо същия период на 2022 г.

След разходите за персонал, тези за лекарства и медицински изделия са най-голямото перо както в държавните, така и в общинските болници, сочат данните на МЗ. Тъкмо това е и едно от перата, по които лечебните заведения генерират най-големите си задължения.

С всички данни по болници можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jySG

Още от Новини