burevestnik.bg - Мобилна версия


Д-р Неделчо Тотев:

Бюджетът ни стига само за заплати

„Бюджетът ни е почти колкото фонд работна заплата“. Това заяви пред БНР председателят на Сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев във връзка с намалените средства за редица лечебни заведения в страната. Припомняме, в края на декември стана ясно, че НЗОК принуждава болници да подписват анекси, с които средствата за лечение се намаляват средно с 15%.

„Почти всички лечебни заведения научиха бюджетите си на 26-ти, 27-ми, 28-ми декември, но ние вече ги бяхме изработили или надработили. Има лечебни заведения, най-вече в Северна България, чиито бюджети са същите, каквито бяха заложени към средата на годината“, отбеляза д-р Тотев. „Ако отидем по на изток - Каварна, Балчик, там нещата са драматични, защото бюджетите са намалени с 10-12%“, даде за пример той. Средствата за Казънлъшката болница са орязани с близо 6%, което по думите му е много сериозно намаляване, защото става въпрос за едно от най-големите общински лечебни заведения. „Бюджетите бяха предварително намалени в сравнение с миналата година и предходните години. На фона на онова намаление, с което тръгнахме, когато има и още намаляване, за някои лечебни заведения нещата стават драматични“, коментира ситуацията той.

Д-р Тотев изтъкна и че болниците продължават да трупат надлимитна дейност, защото в голямата си част броят на хоспитализациите през декември е запазен в сравнение със същия период на миналата година.

Председателят на Сдружението на общинските болници припомни и увеличаването на минимална работна заплата, което също е допълнителен разход за болниците, тъй като на практика трябва да се увличат възнагражденията на целия персонал. Причината е, че след ръста на МРЗ, който засяга най-ниско платения персонал, заплатите на останалите кадри също трябва да се повишат, за да не стигне до абсурда кадри с различна квалификация да получават приблизително еднакви възнаграждения.

Непълното плащане на изработеното ще постави болниците в невъзможност да заплатят в пълен размер консумативи и лекарства. „Някои от болниците работят на принципа - плащаш част от задълженията, получаваш част от заявките - точно заради липсващите финансови средства“, разясни д-р Тотев.

„Декември, януари, февруари са едни от най-тежките месеци“, посочи още той и обясни, че освен тежестта от грипната епидемия, в момента болниците имат допълнителни разходи за отопление. Той припомни и указанията от МЗ от миналата седмица, съгласно които те трябваше да приемат болните на хемодиализа. „Ние спазихме това, защото има хората от доста отдалечени региони. Това е един разход, който никой не казва кой ще го покрие“, отбеляза той.

Д-р Тотев допълни и че предстои спешна среща на Управителния съвет на сдружението, на която да се направи анализ на ситуацията с оглед на орязаните бюджети.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   CV#J

Още от Новини