Теоретични модули, споделяне на личен опит и ролеви игри – това са само част от етапите в Курса по комуникативни умения, през който преминават служителите на Военномедицинска академия, като целта е освен фокусиране върху добрата грижа и отношение към пациента, и подобряване на работния климат.
С оглед осигуряване на висококачествено здравеопазване, през 2016 г. ръководството на болницата включи в цялостната си програма провеждането на подобно обучение, в резултат на което всички спешни и приемно-консултативни звена преминаха специална подготовка по отношение на комуникацията с агресивни пациенти, съобщават от болницата.
Освен защита посредством изградената охранителна система, идеята на ръководството е медицинските специалисти да са подготвени и да могат да се защитят и от вербалната агресия, на която често биват подложени от пациенти или техни близки.
В изпълнение на плана, на определен период от време се организират тренинги, водени от Велислава Донкина, психолог от Центъра по психично здраве и превенция към ВМА, на които се дискутират елементи и модели на конфликтно поведение, причини за агресията на един човек и как трябва да се реагира в такива ситуации.
За 2017 г. курсът е насрочен за средата на месец септември.
Паралелно с тези модули, от 2014 г. във ВМА и за първи път в България се организират т.нар. балинт групи, които помагат на лекарите в създаването на доверена терапевтична връзка между тях и пациентите, която има съществено значение при диагностицирането и провеждането на самото лечение. Целта на работата на тези групи е да се подпомогнат медиците да бъдат чувствителни към психологичните аспекти на проблемите на пациентите, както и да си дават сметка за трудностите, които самите те срещат с тях.
Този тип работа и опит е част от практиката във всички големи болници в Европа и САЩ, както и от обучението по медицина навсякъде по света. Следвайки добрия пример, Центърът за психично здраве и превенция към ВМА създаде за медицинския персонал от всички клиники на болницата отворена Балинтова група, информират още от болницата.
Коментари по темата
Агресивните пациенти и близки трябва да общуват с полицията и затворите.МЗ да спре тези безумия,съдебната система да заработи най после.Преди години нямаше курсове за тероризъм и агресивни роми,защото всички знаехме че ако посегнеш на екип заминаваш в милицията където ще ти сучпят кокалите от бой и ще лежиш в затвора
Съюзcj на командосите ще ни учи на самоотбрана , съюза на психолозите ще ни обучат да работим с агресивни пациенти ! А то сигурно щото паник бутоните и видеокамерите се отлагат ,докато министърcj постигне финансовия резултат с фирмата за поoдръжка на комуникационната система на ЦСМП.
Искам да изкажа своята безмерна благодарност, че в най-скоро време местоработата ми ще бъде оборудвана с най-съвременен, ефективен, качествен, направо по последен писък на световните изисквания и стандарти, ПАНИК БУТОН и ЗАЩИТАВАЩО ПЕРСОНАЛА видеонаблюдение. Тази нова придобивка, както и безплатната възможност за обучителни курсове по самозащита в работна среда, дадена на мен и колегите, определено ме карат да загърбя всякакви планове за търсене на работа в чужбина! Очаквам следващите лични, професионални, синдикални "бонуси" за практикуващите тази велика Професия, под формата на "безплатни" бронежилетки (кавичките ги слагам, защото и те ще излязат на практика от джоба на персонала), бронирани стъкла на вратите на спешните отделения, безплатни курсове за комуникация (разбирай - "полягане" пред агресивните "пациенти") и персонална служебна радиостанция, на която директно да заявяваме агресията срещу нас и да описваме потрошените си носове, охлузени ръце и изгорена, стъпквана ежедневно, озлочестена ДУША!
А агресивните пациенти знаят ли за курсовете?
Ако курсовете бяха по айкидо, крав мага или нещо подобно, щяха бързо да научат