burevestnik.bg - Мобилна версия


Веска Събева: Стигмата към децата с епилепсия е голяма

Здравните услуги са скъпи за тях

Веска Събева: Стигмата към децата с епилепсия е голяма

За хората с епилепсия и други увреждания най-големият проблем в здравеопазването, заявен като обратна връзка от всички участващи в ново изследване, е, че медицинските услуги са скъпи за тях. „Те искат лекарства, които липсват на пазара и средства, чрез които да получават медицински услуги. Изводите от това проучване, което направихме, е, че проблемите при медицинските услуги са по-скоро свързани с бедността, а в образованието - за пълно включване на хората с епилепсия и с други увреждания в обществото“, каза Галина Маркова -  д-р по клинична социална работа от Нов български университет. Тя участва в пресконференция по повод Световния ден за информиране на хората за епилепсията и подкрепа на страдащите от това заболяване, който се провежда на 26 март.

Тя допълни, че потребностите на тези хора не са се променили през годините. Основната им потребност - да бъдат напълно включени в обществото, все още не е задоволена. „Другото голямо заключение от нашето изследване е, че най-непроменената система е образователната. Това, което се е случвало преди години, а именно децата да бъдат изолирани, продължава да е така. Учителите все още нямат капацитета на помагащи професионалисти, изглежда те все още не знаят каква е тяхната задача“, обясни д-р Маркова.

„Стигмата е толкова голяма, че ще лиши децата с епилепсия от правото им на училище и на работа. Има млади хора, които работят благодарение на Националната програма за трудова заетост за хора с епилепсия, а не защото работодателите са отворили своите врати и наемат такива хора“, обясни Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия (АРДЕ).

Само 11 000 деца с някакво увреждане в страната ходят на училище. Събева допълни, че, провеждайки тяхното изследване, учителите са заявили желание да бъдат обучени как да реагират при епилептичен пристъп на детето, как да поставят лекарство. В рамките на проекта са обиколени 36 училища във Велико Търново, Монтана, Мездра, Пловдив, Бургас, Варна, Сливен и др.

„Така че според мен от там трябва да се започне в работата по преодоляване на проблемите, защото липсата на такива умения на учителите естествено спира приема на деца с епилепсия в училищата. Учителите не се чувстват сигурни и спокойни, когато имат такова дете в класа си. Страхът е огромен“, сподели Веска Събева.

Милена Маринова, психолог, допълни, че децата с епилепсия все още масово не ходят на училище, не участват в екскурзии и други мероприятия. Причината е основно в липсата на информация, тъй като ученици и учители не знаят как да реагират при пристъп.

 

 

 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   ydmf

Още от Новини