burevestnik.bg - Мобилна версия


Включват COVID-19 в пакета дейности, заплащани от НЗОК

Включват COVID-19 в пакета дейности, заплащани от НЗОК

Министерството на здравеопазването включва в пакета от здравни дейности, гарантирани от бюджета на НЗОК, новата диагноза „COVID-19“, въведена от СЗО с нови кодове в Международната класификация на болестите – МКБ-10. Това става ясно от публикувания на сайта на МЗ за обществено обсъждане проект на Наредба за допълнение на Наредба 9 от 2019 г.

„В утвърдената Наредба № 9 от 2019 г. за определяне на пакета от здравни дейности, гарантиран от бюджета на Националната здравноосигурителна каса на настоящия етап не е предвидена възможност за специфична диагностика на суспектните и заболелите лица с нововъзникналото заболяване COVID-19, както и липсва яснота за възможностите за болнично лечение на пациенти със заболяването в рамките на съответните клинични пътеки след неговото условно идентифициране посредством уникалния му класификационен код“ се посочва в мотивите на вносителите на наредбата.

По тази причина, смятат те, е необходимо чрез допълнение в наредбата да бъдат въведени специфични записи с оглед осигуряването на възможността пациентите с COVID-19 да бъдат диагностицирани и лекувани в рамките на пакета от здравни дейности на НЗОК при реално отчитане на извършените им диагностични и лечебни дейности.

Промените включват на първо място добавянето на ново високоспециализирано изследване Полимеразна верижна реакция (PCR) в пакетите по „Вирусология“ и „Клинична микробиология“ в специализираната извънболнична медицинска помощ; а така също и . добавяне на новите МКБ кодове, утвърдени от СЗО за заболяването COVID-19, в клиничните пътеки, по които в рамките на пакета от здравни дейности в болничната помощ пациентите имат възможност да бъдат хоспитализирани и лекувани. Това засяга клинични пътеки № 39 „Диагностика и лечение на бронхопневмония и бронхиолит при лица над 18-годишна възраст", № 48 „Диагностика и лечение на бронхопневмония в детска възраст" и № 104 „Диагностика и лечение на контагиозни вирусни и бактериални заболявания - остро протичащи, с усложнения". Чрез тези клинични пътеки се осъществяваше лечението на вирусно предизвиканите заболявания, но не съществуваше специфичен за това заболяване код, който да отграничи заболелите с коронавирусна инфекция от случаите, при които заболяването е причинено от друг вид вируси.

„Целта на предложените промени е да се осигурят необходимите условия за диагностика и лечение на пациенти с новопоявилото се заболяване COVID-19, като се надградят съществуващите досега условия за това предвид указанията на СЗО. С допълнението на наредбата ще се даде нормативна възможност НЗОК да заплаща на лечебните заведения – лаборатории по вирусология и по микробиология, за дейностите по диагностика на заболяването COVID-19 в извънболничната медицинска помощ. Също така ще се създаде нормативно основание при необходимост от болнично лечение пациентите с COVID-19 да бъдат хоспитализирани и лекувани по съответните клинични пътеки, в рамките на които и понастоящем се осъществява лечение в областта на съответната белодробна, бактериална и вирусна патология за сметка на НЗОК. С въвеждането на утвърдените от СЗО кодове за заболяването ще се отразят дадените от организацията указания за точно и реално отчитане на случаите. Очакваният резултат от въвеждането на наредбата е провеждане на диагностика и лечение на пациенти със заболяването COVID-19 и реално отчитане чрез специфичен за него код на случаите на заболелите и суспектни лица, при съобразяване на последните указания на СЗО във връзка със заболяването“, се посочва още в мотивите към наредбата.

Общественото обсъждане на новата наредба продължава до 22 април т.г. 

 Пълния текст на проекта на Наредба за допълнение на Наредба 9 може да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   1hLe

Още от Новини