burevestnik.bg - Мобилна версия


Внесоха проект за създаване на мобилни амбулатории

Лекарите от специлизираните автомобили да могат да продават лекарства там, където липсват аптеки, предижда промяна в ЗЗ

Внесоха проект за създаване на мобилни амбулатории

Създаване на мобилни амбулатории предвижда проект за допълнение на Закона за здравето, внесен от ИТН.

Амбулаториите ще посещават населени места, в които няма общопрактикуващи лекари или постоянен медицински пункт, или медицинският пункт не се посещава най-малко един път месечно, за най-малко два часа, от общопрактикуващ лекар. Според мотивите на вносителите целта е превенция и навременно лечение на заболявания, а получените данни от амбулаториите ще се използват за създаване и натрупване на отворени и споделени медицински данни, както и за изготвяне на специализирана статистика.

Мобилните амбулатории ще представляват специализирани здравни автомобили с обособена част за медицински прегледи, като ще разполагат с цялата необходима апаратура за извършване на профилактични медицински прегледи (ЕКГ, кръвни изследвания, измерване на кръвно налягане, сатурация и др.). Екипът ще се състои от най-малко двама души - поне един медицински специалист (лекар, сестра, лекарски асистент) и шофьор, който също може да е и медицински специалист.

Броят на специализираните здравни автомобили, които ще се изпращат в конкретен регион/община, ще зависи от броя на населението в тази област, както и от броя на населени места в нея. Специализираните здравни автомобили, предоставящи мобилна медицинска помощ, ще работят по предварително изготвени графици и маршрути. Най-голямата полза от тях е, че ще има достъпни медицински прегледи за абсолютно всички граждани от всички населени места на територията на Република България, а получените данни ще спомогнат за изграждането на актуална здравна карта на страната, която да бъде основа за извършването на медицински проучвания.

Проектът предвижда цялата дейност по разпределянето на средствата, задачите и организацията на мобилните медицински услуги, както и по провеждането на научни медицински проучвания, ще се извършва от новосъздадена Главна дирекция „Превенция, профилактика и медицински проучвания“ към Министерството на здравеопазването. Дирекцията ще бъде юридическо лице на бюджетна издръжка със седалище София. Структурата й ще бъде определена в устройствен правилник, приет от Министерският съвет по предложение на министъра на здравеопазването. Дирекцията ще има териториални звена в отделните области.

Вносителите са изчислили, че за да се постави началото на мобилните медицински услуги в България, ще бъдат необходими около 25 млн. лв. еднократно - за закупуването на специализираните автомобили.

„Този разход може да се предвиди в разпоредбите на Закона за държавния бюджет за 2025 г. Главна дирекция „Превенция, профилактика и медицински проучвания“ може да обезпечи дейността си с около 5 млн. лв. годишно, като това се извършва чрез пренасочване на процент от акцизния данък, дължим за алкохол и тютюневи изделия“, пише в мотивите към законопроект.

От ИТН предлагат още лекарите от мобилните амбулатории да могат да съхраняват лекарствени продукти по определен списък и когато в населеното място няма аптека, те да могат продават медикаменти на пациентите.

Пълния текст на проекта може да видите тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   E5eq

User Avatar чукча 29.07.2024 11:26:23

Тотална глупост и никаква връзка с реалността. Просто някой иска да усвои 25млн. лв.

User Avatar Гост 24.07.2024 18:18:29

Африканско-сьветски тип здравеопазване.

Още от Новини