burevestnik.bg - Мобилна версия


Втора конференция за лекарската грешка организират СЛК и БЛС

Втора конференция за лекарската грешка организират СЛК и БЛС

Столичната колегия на БЛС и УС на БЛС организират конференция с журналисти на тема „Лекарска грешка и правила за добра медицинска практика“. Тя ще се проведе на 14 и 15 октомври 2022 г. в Сандански. Предстои да бъде оповестена и програмата на конференцията.

Припомняме, че в началото на 2020 г. СЛК организира семинар „Лекарска грешка или неблагоприятен изход от лечение“. Там лекари и юристи се обединиха около тезата, че терминологията, използвана от медиите, е изключително важна за отношенията лекар-пациент.

Тогава настоящият служебен министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев в качеството си на председател на Столичната лекарска колегия заяви, че трябва да има промяна в Закона за съсловните организации, с която да се разширят правомощията на Българския лекарски съюз като коректор и проверяващ орган върху лекарското съсловие.

Той уточни, че това е по-добрият начин да се ограничат възможностите за грешки и злоупотреби в съсловието, отколкото публичните обвинения и съдопроизводството.

„Нямаме право да осъждаме предварително никого, нито да обвиняваме, че някой е сгрешил, преди да са се произнесли съответните органи след проверка или разследване. До този момент тези проблеми трябва да бъдат наричани „неблагоприятен“ или „незадоволителен“ изход от лечението. Когато се казва „лекарска грешка“ ние визираме съответния човек, който накрая може да се окаже, че въобще няма никаква вина. Един лекар, завършвайки медицина, започва да гради авторитета си и да печели доверието на пациентите. Това коства доста години и при недобър резултат не може да кажем, че този колега е сгрешил. Защо? Защото след три дни или три месеца се разбира, че няма такова нещо. Дори да се обяви публично това, този човек вече е грешен в съзнанието на обществото. Той вече е очернен“, каза тогава д-р Асен Меджидиев.

COVID-пандемията обаче забави развитието на това предложение и допълнително увеличи очакванията на обществото към лекарите. Нещо повече – обществото повярва, че масово се умира у нас от лекарски грешки.

„Средата, в която работим медиците в последните години, стана твърде токсична. Практически през последните години няма човек, който да е умрял от болестта си, всеки е умрял от лекарска грешка. Така твърдят околните. Чудо на чудесата е, че е сега чуваме аплодисменти за лекарите“, каза отново през 2020 г. д-р Мирослав Ненков.

Сега, когато пандемията утихна, но пък агресията срещу медици се увеличава, има още по-голяма нужда от изясняване на понятието „лекарска грешка“ и кой е виновен в една неблагоприятна ситуация.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   1CkY

User Avatar Малоумниците 24.08.2022 17:10:37

от БЛС така и не разбраха, че правилното определение е МЕДИЦИНСКА ГРЕШКА.

User Avatar Гост 24.08.2022 14:05:05

Вие първо направете конференция за лекарската заплата в България! И наблегнете на факта, че е 25 пъти по -ниска от европейската. И когато се изравнят тогава може да говорите за грешки!

User Avatar Гост 24.08.2022 12:37:23

След поредица от лекции за лекарските успехи, следва и такава за лекарската грешка ????

Още от Новини