burevestnik.bg - Мобилна версия


Заради наплива от молби

Въвеждат нови критерии за лечение на хепатит С

Болните от хепатит С ще трябва да отговарят на нови критерии, за да бъдат одобрени за лечение с безинтерферонова терапия. Това съобщиха за Zdrave.net от НЗОК във връзка със сигнал на пациент от Русе, който вече четири месеца чака документите му да бъдат разгледани.

„Критериите ще се прецизират, защото подаването на заявления се увеличава лавинообразно“, заявиха от пресцентъра на здравния фонд. На какви точно нови условия ще трябва да отговарят болните все не е ясно, защото по тях работят специалисти и национални консултанти.

От НЗОК припомниха, че според едно от последните решения на Надзорния съвет на касата всички подадени до 27-ми септември документи на болни хора ще бъдат разгледани до края на тази година. С това на практика обаче не се спазва двумесечният срок, през който според правилата за работа на институцията заявките трябва да се преглеждат.

„Обмислям сериозно да заложа къщата си, за да мога евентуално сам да си купя лекарството. Вече четири месеца чакам документите ми да бъдат разгледани от касата. Отговор няма, а състоянието ми се влошава“, сподели пред Zdrave.net 50-годишният Мирчо Йорданов. Мъжът е диагностициран със заболяването в началото на тази година, като през юли е насочен да кандидатства за лечение с новите медикаменти. До момента отговор от фонда няма.

„Навсякъде по света, когато е имало успешна политика по елиминиране на вируса на хепатит С, е било, защото правителството се е ангажирало с голям брой лекувани пациенти“, заяви Силвана Лесидренска, председател на Сдружение „ХепАктив”. По думите й това е начинът за осигуряване на нужните медикаменти на по-ниска цена. Припомняме, че въпросът за високата цена на лекарствата беше повдигнат и от членове на надзора на НЗОК.

„Успелите да елиминират вируса страни са го направили, защото са имали за цел да излекуват голям брой хора, докато в България това не се случва. Първоначално бяха дадени заявки за лечение на 500 души, но с темповете, с които вървим, надали това число ще се достигне“, коментира тя.

Лесидренска допълни, че НЗОК трябва да спазва двумесечния срок за разглеждане на документите на болните. „След като това не се случва, е време касата да измисли работещ механизъм, по който хората ще си получават лекарствата, а не да се стига до ситуации, при които се организират протести или се правят репортажи за починали пациенти“, допълни тя.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   m%u5

Още от Новини