burevestnik.bg - Мобилна версия


Във вестниците: Здравна карта, грип, раждания

Във вестниците: Здравна карта, грип, раждания

До края на месеца ще бъде изработена националната здравна карта, която посочва нуждата от лечебни заведения и медицински услуги по региони и според която здравната каса сключва договори. Това съобщава днес „Сега”, като цитира изказване на заместник-министъра на здравеопазването Жени Начева за Дарик радио.

Вестникът припомня, че предишната карта беше отменена от ВАС по процедурни причини.

„Ще бъде приета и нова методика за субсидиране на общинските лечебни заведения. "Целта е в най-близко време да се нормализират финансовите плащания към общинските болници, за да могат да прогнозират обективно своите разходи”, обясни Начева”, допълва изданието.

Няколко ежедневника се спират на затворените заради грип училища в страната. „Поради висока заболеваемост в 142 училища в страната вчера нямаше учебни занятия. В област Пазарджик в 116 училища от 19 до 23 януари бе преустановен учебният процес. В 17 училища в община Благоевград няма да се учи от 22 до 24 януари - отново заради грип”, пише „Дума” и продължава: „Не се учи от 22 до 24 януари и в ПГСС „Св. Георги Победоносец” в Суворово, област Варна, и в четири училища в Пловдивска област. До 24 януари продължава и грипната ваканция за СУ „Васил Левски” в Опака, област Търговище.”

Изданието уточнява още, че вчера не е имало занятия и в 3 училища в област Враца поради непредвиден ремонт на отоплителната инсталация.

„Монитор” пък се обръща към данните на Националния статистически институт за ражданията у нас. „Жените в Сливен раждат най-често и най-рано, показват данни на Националния статистически институт (НСИ). В последните 7 години градът на стоте войводи е първенец по брой новородени, като на всеки 1000 жители на областта се раждат по 12 деца. На другия полюс са видинчанки, където се раждат двойно по-малко деца на глава от населението. На всеки 1000 души в крайдунавския град са се родили 6 бебета, показват данни на статистическия институт”, пише вестникът.

Във Видин пък се раждат най-малко деца на глава население, защото това е регионът с най-застаряващи жители, отчита публикацията.

„Статистиката отчита, че с всяка изминала година броят на новородените намалява. През 2016 г. са се родили 65446 деца, което е с над 900 по-малко спрямо 2015 г.

Традиционно най-много хлапета са проплакали в София -13 557, което означава, че на всеки 1000 столичани се раждат по 10 бебета. Последните данни на НСИ показват, че през 2016 г. новородените в Пловдив намаляват за сметка на тези във Варна и Бургас.

В Пловдив, заедно със Сливен и Бургас пък има най-много непълнолетни родилки.

„Всяка година около 800 непълнолетни стават майки като 90% от тези момичета са от ромски произход”, обясниха социални работници”, четем още във вестника.

„Статистиката показва, че през 2016 г. 6031 жени са станали майки преди да навършат 20-годишна възраст. 361 от тях са от Сливен, 244 в Пловдив и 103 в Бургас. Заради големия брой невръстни родилки средната възраст на първескините в тези градове е значително по-ниска. Така ако средностатистическата българка е раждала първото си дете на 27 г., в Сливен жените са се сдобивали с първата рожба на 23 г. т.е. 4 години по-млади”, посочва още изданието и информира: „Като превенция срещу ранните раждания в тийнейджърска възраст от Държава агенция за закрила на детето обмислят момичетата от малцинствата и вече бременните непълнолетни да посещават курсове за семейно планиране. „Целта е да покажем на момичетата каква отговорност е да гледат дете в крехка възраст. Ще се опитаме да убедим родилите и бременните момичета, че следващото им дете трябва да е в по-зряла възраст”, обясниха от агенцията”.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   y@JN

User Avatar Хм 23.01.2018 12:50:12

Касата сключваше договори за 2016 и 2017 до брой легла по видове, определени с Националната здравна карта според наредбата за критериите и реда за избор на лечебни заведения за болнична помощ. Тази наредба е отменена окончателно от петчленен състав на ВАС още м.юли 2017. Да оставим договорите на болниците с касата за 2016 , но сегашните действителни ли са?! А и без такава наредба има ли смисъл от здравна карта?!

User Avatar Гост 23.01.2018 13:22:20

имате грешка - здравната карта предвиждаше сериозно орязване на легла на места ,където такова нещо не се случи по едни или други причини

User Avatar Хм 23.01.2018 14:32:34

В контекста на орязването къде ми е грешката? Т.е какво общо има написаното от мен с това, че по "едни или други причини" някой, някъде не е спазил действащ към онзи момент норматив? И кой е позволил и позволява подобна чиновническа вакханалия?! И каква е гаранцията, че сега ще бъде преодоляна с поредните нормотворчески напъни на същите тези хора, създали/разбъркващи мътните дебри на здравеоопасното ни блато! Или и тук греша?!

User Avatar Гост 24.01.2018 13:44:31

Не грешите , всичко има препоръчителен характер , което значи че може всякак - 2018 няма да е по- различна .

User Avatar Гост 23.01.2018 10:16:41

Дано този път съвпаднат , препоръките за преструктуриране , здравната карта и НРД . Стига с тея процедурни нередности и контрите на ВАС - не ги интересува че нямало стандарт или закон , и стигаме до парадокса , че не се прилага нещо заради наличие на дребни детайли , - ама кой да измери нанесените по тоя начин щети и колко са по-големи

User Avatar Гост 23.01.2018 12:45:56

Чиновниците трябва да носят персона;лна отговорност за сътворените глупости и брака който дават. Никой не би търпял кретени в частния сектор, които не могат да напишат номативен доумент .А иначе т.н Здравна карта е опитъ на комунягите да ограничат ползването на здравни услуги и ги канализират в ограничен брой места. Това е чисто болшевишки похват изобщо некореспондиращ с конкуренцияи пазарни правила ,където потребителят отсява изпълнителите на каквито и да е услуги. Глупавото население може и да се радва,че закриват структури, но утре ще се чуди къде ще го преглеждат, може и на 200 километра от дома им. Тогава ще пищат като заклани

Още от Новини