burevestnik.bg - Мобилна версия


Във вестниците: Отличия за Деня на здравето, промени в „Пирогов”, имунизации

Във вестниците: Отличия за Деня на здравето, промени в „Пирогов”, имунизации

С наближаването на 7 април – Световния ден на здравето, започват номинациите за отличили се медици по региони. „24 часа” пише за отличените в Ямбол. „Д-р Катерина Радева, дългогодишен ендокринолог, е определена за носител на най-високото отличие в областта на здравеопазването в Ямбол - награда на името на Хипократ. Решението бе взето на заседание на специализираната комисия към общината.

За принос в повишаване качеството на здравните грижи с наградата „Анка Александрова” е отличена Таня Радкова, медицинска сестра в Отделението по хемодиализа на МБАЛ „Св. Пантелеймон”, пише вестникът.

„Със заповед на кмета Георги Славов пък с почетен знак „Герб на община Ямбол” ще бъдат наградени 9 медицински служители - д-р Татяна Владева, д-р Катя Добрева, д-р Мариана Колева, д-р Иван Банков, д-р Христо Стоев, Ирина Николова - медицински лаборант в МБАЛ „Св. Йоан Рилски”, Михаил Качанов - фелдшер в МБАЛ „Св. Пантелеймон”, Радостина Желязкова - медицинска сестра в МБАЛ „Св. Пантелеймон”, и Пенка Добрева - медицинска сестра в ДГ „Биляна”, информира още вестникът, като уточнява, че отличията ще бъдат връчени на тържествена церемония в навечерието на Световния ден на здравето.

Няколко издания се спират на информацията, дадена от директора на „Пирогов” проф. Балтов вчера. „Заплатите в „Пирогов” ще бъдат повишени средно с около 300 лева от 1 април, каза вчера по БНТ директорът на болницата проф. Асен Балтов. Това ще стане факт след заключителните преговори и се сключи новият колективен трудов договор.

След преминали няколко проверки от медицински одит „Пирогов” има препоръка да влезе в стандартите по специалностите. Проф. Балтов допълни, че в болницата работят 2150 човека, но по структура трябва да са 2700, а наличният персонал и щатни бройки трябва да отговарят на всички стандарти”, пише „Монитор”.

„Отпадат някои началнически длъжности, а някои ще отпаднат от само себе си. „Пирогов” има много пациенти и лекарите трупат опит, степени и напускат, обясни проф. Балтов”, допълва всекидневникът.

И още: „Относно финансовото състояние за 2017 година, той обясни, че са направени погасителни планове и предоговаряне на задълженията. Като цяло се завършва с около 1,5 млн. над това, което е към момента. Имат около 22 млн. задължения, но спрямо договарянето вече са в добра ситуация. Има баланс и този баланс ще подобри ситуацията, а с новите цени и клинични пътеки, приходите ще се увеличат със 120 хил. на месец.

Балтов коментира, че откакто е поел поста, са направени обществени поръчки за почти всички договори и са намалили почти всички цени на медикаменти и консумативи разходите са оптимизирани оптимално, а с договорите ще се оптимизират ежегодно.

Започва работа и нова регистратура за оптимизиране и в помощ на пациентите. Някои от павилионите не са ремонтирани от 1970-а година, но няма средства, надяват се да имат възможност следващите. Единствената свръхмодерна е детската клиника.

Балтов коментира и дигитализирането на здравната карта, определи ги като полезни, но независещи от „Пирогов”.

„Сега” пък обръща поглед към имунизациите. „Сръбските власти обявиха, че са започнали предварително разследване на някои изявени опоненти на ваксинирането, след като 10 възрастни и 2 деца починаха в епидемията от морбили в страната, предаде БГНЕС. „Прокуратурата за високотехнологични престъпления проверява дали може да се търси наказателна отговорност на редица обществени фигури, противници на ваксинирането на децата”, казаха от държавното обвинение. Разследването започна, след като миналия месец група от 270 родители обвиниха 43 души, че „предизвикват паника”. Сред тях бяха известната фолк певица Йелена Карлеуша, писател и дори лекар, които публично се обявиха срещу ваксинирането, съобщиха местни медии”, четем във вестника.

„Прокурорът обаче не разкри имената на разследваните. Според сръбския Институт за обществено здраве от избухването на епидемията през октомври от морбили са се разболели 3800 души, като има и 15-дневно бебе. Двете деца, които са починали от болестта, са били на 2 г. и 4 г. Комбинираната ваксина, която включва и компонент срещу морбили, е задължителна за децата в Сърбия, но съдилищата рядко налагат глоби между 30 000 и 150 000 динара (250-1250 евро) на родители, които не са ваксинирали децата си. Епидемия от морбили има също в Румъния, Италия, Франция, Германия и Гърция”, допълва изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   rZ9Q

User Avatar Истината 22.03.2018 10:53:33

Що не напишете, че кагебиста агент Иван Каракачан и началникът му от СИК наляха 82 000 000 български лева на руснаците за ремонт на 38 годишните руски бракми Мигове? Що бе? ДОКОГА ЩЕ ТЪРПИМ РУСКОТО РОБСТВО, ИЗРОДИ МРЪСНИ? ДОКОГА? ДОКОГА РАЗНИ КАДЕСАРСКИ МРЪСНИЦИ ЩЕ СЕ ГАВРЯТ С МЪКАТА И ТРУДА НИ?

User Avatar Гост 22.03.2018 18:11:11

Така е. А по-добре да нямаме кьорав изтребител, никаква ескадрила отколкото вечно да зависим от съветската гад. Но продажни политици у нас колкото щеш. Самият Тиквоний мине се не мине и пак извади на тезгяха съветските самовари на Белене. Ако може да ги пробута пак. Така и със здравеопазването. Съветската здравна система тип Семашко много им харесва и никога няма да я сменят с нещо работещо европейско . Защото са си комунисти БСП,ГЕРБ ПатрЕоти отбор червени боклуци от първата ,втората и третата генерация

Още от Новини