burevestnik.bg - Мобилна версия


Във вестниците: Промени в Закона за лекарствата, проблеми на болници, протест срещу корупцията

Във вестниците: Промени в Закона за лекарствата, проблеми на болници, протест срещу корупцията

„Министерският съвет прие вчера дълго бавените промени в Закона за лекарствата, които трябва да позволят износ на лекарства за страни от ЕС да бъде спиран, ако у нас няма достатъчни количества за нуждите на българските пациенти”, четем днес в „Сега”. Очаквано, темата присъства във всички национални ежедневници.

„Със законопроекта регламентираме реда за установяване на липсата на лекарства, при които Изпълнителната агенция по лекарствата може да издаде забрана или ограничаване на износа им”, обясни министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, след като МС одобри проекта. Предвижда се създаването на експертен съвет към ИАЛ, който да поддържа два списъка - на лекарствата, чийто износ може временно да се ограничи поради недостиг или липса на нашия пазар, и на препаратите, за които в предходните 3 месеца има уведомление за планиран износ.

„ИАЛ ще може да ограничи износ на конкретно лекарство тогава, когато в рамките на един месец един търговец на едро отказва едновременно на пет аптеки снабдяването с медикамента”, каза здравният министър. Конкретният механизъм, ред и условия за въвеждане на това ограничение ще се разпишат с наредба на министъра на здравеопазването”, допълва вестникът и припомня: „Поправките бяха подготвени от екипа на предишния здравен министър Николай Петров, макар че подобен проект имаше още по времето на министър Петър Москов. В момента агенцията по лекарствата не може да спира износ на медикаменти и често у нас липсват животоподдържащи лекарства.”

„Предвиждат се по-високи санкции за нерегламентирана търговия с лекарства, включени в ограничителния списък, като за търговците на дребно глобата е в размер от 10 000 до 20 000 лв. при първо нарушение и от 25 000 до 35 000 лв. при повторно, а при търговците на едро - от 10 000 до 25 000 лв. и при повторно нарушение - отнемане на разрешението за търговия на едро. За всеки, който извърши износ на лекарствени продукти в нарушение на разпоредбите, е предвидена глоба от 50 000 до 100 000 лв.”, отбелязва изданието.

Не много изненадващо, „24 часа” съобщава за недостигащи средства за болница. „60 хил. лв., за да си купи генератор за аварийно захранване с ток, е поискала варненската болница „Св. Анна” от общината.

В момента генераторът бил чехословашки и произведен през 1983 г. и често аварирал. Освен това никоя фирма вече не се ангажирала да го ремонтира и поддържа. През октомври на два пъти болницата останала без ток заради аварии, пише в писмото на изпълнителния директор на „Св. Анна” д-р Красимир Петров”, информира вестникът.

„Болницата е въвела денонощно дежурство на елтехници, за да има ток поне за реанимацията, спешното и родилното отделение”, уточнява ежедневникът.

Лекари в друго лечебно заведение пък събират средства за апаратура. „Лекарите от отделението по хемодиализа в областната болница в Сливен откриха дарителска кампания за набиране на средства. Целта е да се купят два нови апарата за хемодиализа, за да се осигурят по-качествени медицински грижи”, обяснява „Труд”.

„Областната болница е най-голямото лечебно заведение в региона и в момента отделението помага на пациенти с животоспасяващи процедури от общините - Сливен, Котел и Твърдица, но част от оборудването е амортизирано. От периодична хемодиализа се нуждаят 86 пациенти”, допълва публикацията.

Няколко издания пък се спират на постъпката на шеф на лекарска колегия. „Председателят на регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Кюстендил д-р Пламен Симеонов започна протест срещу корупцията в здравеопазването.

От два дни вече той стои заключен в кабинета на организацията, който се намира на 4-тия етаж в сградата на градската поликлиника. Д-р Симеонов дори е пренесъл диван в кабинета и заплашва, че няма да излезе от там, докато не бъде свикан извънреден събор на БЛС”, разказва „Телеграф”.

„За Бъдни вечер и Коледа пак ще стоя тук, може и до Нова година да откарам”, категоричен е д-р Симеонов. По негови думи причина за протеста станали 3860 лв., които му поискали двама негови колеги, за да може синът му да наеме зъболекарски кабинет в градската поликлиника. „Един от лекарите даже ги преброи и след няколко дни каза, че има нови условия, за да започне синът ми работа. Искаха ми допълнително да давам по 600 лв. месечно. Представете си докъде сме стигнали и после се питаме защо ни бият! Стигнахме до дъното”, казва през сълзи д-р Симеонов”, четем още в изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   U#@V

User Avatar Гост 14.12.2017 14:46:11

....3860 лв., които му поискали двама негови колеги, за да може синът му да наеме зъболекарски кабинет Нищо не се разбира ,какъв е този кабинет, кой е собственик ,какви са тези двама колеги . Поне като се съобщава нещо де е ясно, а не с недомлъвки

User Avatar Истината 14.12.2017 09:32:42

Между другото, ОЩЕ 20 МИЛИОНА ЛЕВА ГРЕШНИ ПАРИ НА БЪЛГАРСКИТЕ ДАНЪКОПЛАТЦИ ОТИВАТ ЗА РЕМОНТ НА 40-ГОДИШНИТЕ СЪВЕТСКИ ТАРАЛЯСНИЦИ:http://www.faktor.bg/bg/articles/oshte-20-mln-lv-za-udalzhavane-godnostta-na-iztrebitelite-mig-29-otpusna-pravitelstvoto "ДЕСНИТЕ" SICАДЖИИ И ПРОРУСКИТЕ "ПАТРИОТИ"... Благодарете на тях за липсата на заплати! И...ВЕРВАЙТЕ още, че същите били "опозиция" на червените партийни бонзи от БСП...Вервайте.

Още от Новини