От днес се възстановят обученията на работещите в системата на спешната медицинска помощ по проекта „Подобряване на условията за лечение в спешните състояния“ (ПУЛСС), съобщиха от МЗ. Обученията ще се провеждат в Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ при стриктно спазване на въведените в страната противоепидемични мерки.
Припомняме, че обученията по проекта ПУЛСС бяха прекратени през март 2020 г. с въвеждането на извънредното епидемично положение заради пандемията от COVID-19. Тогава от МЗ обясниха, че мярката е временна и се налага с оглед недопускане затрудняване на дейността на спешните екипи по места в страната, както и за да се избегне струпване на много хора в затворени пространства, във връзка с разпространението на COVID-19 у нас. Още тогава от Министерството увериха, че не съществува риск за успешното провеждане на обученията и приключването на проекта.
През 2020 г. два пъти беше правен опит за възстановяване на обученията. Първият път беше през юли, като тогава идеята беше да се редуцира броят участници в рамките на 5-дневното присъствено обучение на територията на Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ. Предвидено беше присъствие на не повече от 30 души в аулата на центъра (с капацитет 145 места) по време на теоретичната част от курса и осигуряване на отдалечен достъп в реално време чрез видеоконферентна апаратура, разположена в 10-те зали на центъра, ползване на лични предпазни средства и тестване с PCR.
Вторият път беше планиран за октомври, като отново се смяташе, че обученията могат да стартират при спазване на противоепидемичните мерки, обучение в отделни зали – с виртуална връзка с лектора, практически занимания върху различни медицински манекени, и учестена дезинфекция. Разпространението на коронавируса през миналата година обаче не позволи това да се случи.
От Министерството уточняват, че до март 2020 г. пълен петдневен обучителен курс са преминали 1402 служители на центровете за спешна медицинска помощ и филиалите към тях.
Проектът ПУЛСС е финансиран от Европейския социален фонд чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г. Крайният срок за изпълнение на проекта е удлжен след спирането на проекта заради пандемията и вече е 31 декември 2021 г. Бюджетът на ПУЛСС възлиза на 7 000 000 лв.
Коментари по темата