burevestnik.bg - Мобилна версия


Въпреки забраната за износ проблемът с липсата на инсулин се задълбочава

Въпреки забраната за износ проблемът с липсата на инсулин се задълбочава

Проблемът с инсулините не само не е решен със забраната за износа им, а се задълбочава. Това посочи пред Нова телевизия председателката на Националната асоциация на деца с диабет Елисавета Котова. По време на разговора с нея стана ясно, че в някои градове в страната аптеките въобще не разполагат с инсулин и пациентите са принудени да ходят до съседни градове, за да си го набавят.

„Липсата на инсулин е от няколко месеца и за съжаление проблемът не се решава, а се задълбочава. Инсулин няма и ти си принуден да обикаляш в собствения си град аптеките, за да го откриеш. Факт е вече, че дори в собствения си град, обикаляйки няколкото аптеки, ти не можеш да го намериш и се принуждаваш да го търсиш в съседни на теб градове“, посочи Котова.

Темата коментира и изпълнителната директорка на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) Боряна Маринкова. Тя отбеляза, че след четири активни месеца забрана за износ на инсулин би трябвало, в случай че проблемът е именно в износа, той да е отдавна решен. Тъй като обаче това не е така, „вече имаме тотално доказателство, че някъде другаде се крие проблемът“, подчерта Маринкова.

Тя съобщи за пореден път, че от Асоциацията са задали въпроси към Министерството на здравеопазването по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ) още с влизането в сила на първата забрана за износ на инсулини от началото на декември. „Чакаме информация четвърти месец – питаме по ЗДОИ колко са доставените количества в България, колко се внася, отговаря ли това на потребностите, колко се изписва, от рецептите – това, което изписват лекарите и това, което се отпуска на пациентите – колко е разликата. Нека всички да знаем“, каза тя и допълни: „Инсулините се предписват от лекар и се отпускат срещу протокол и трябва да имаме знак на равенство, за да сме сигурни, че всичко е наред. И тези данни Здравната каса със сигурност може да ги предостави, както и Министерството. Защо не ни ги показват?“, попита Маринкова.

Тя предположи, че проблемът може да е както в доставките, така и във възможни нелегални практики като куфарна търговия и др. „Има възможности за контрол и той трябва да проработи“, категорична беше председателката на БАРПТЛ.

От своя страна Елисавета Котова изрази съгласие с казаното от Маринкова и завърши с думите: „Тази забрана не върши никаква работа – вече три пъти се прави, и какво от това?“


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jPfF

User Avatar Гост 27.02.2024 10:42:09

Значи няма достатъчно внос.

Още от Новини