burevestnik.bg - Мобилна версия


В печата: Оптимизация на НЗОК, електронен търг за лекарства, разследват смъртта на дете

В печата: Оптимизация на НЗОК, електронен търг за лекарства, разследват смъртта на дете

Решението за идеен проект за оптимизация на НЗОК, взето на заседание на Надзорния съвет на Касата, е тема на днешния брой на „24 часа“. „Да се внесе идеен проект за оптимизация, като от 28 районните здравни каси станат 6. При това положение здравноосигурените да могат да се лекуват безплатно само в района, в който живеятр и в болници, с които тяхната районна каса има сключени договори. Решение за подготовка на такъв проект е взел надзорът на НЗОК по предложение на шефа й Дечо Дечев, чийто мандат изтича след месец. "Идеята е всяка една от тези 6 каси да сключи договор за покриване на пълния пакет услуги. Примерно в Германия, ако ти си в Берлин, по никакъв начин не можеш да отидеш да се лекуваш в Мюнхен. Тогава вече нещата придобиват коренно различен смисъл. Задължението на касата е да осигури на пациента достъп за неговия проблем, да бъде решен някъде качествено и ефикасно. Касата е длъжна да му го подсигури това. Ако ще гледаме какво е по света - това е по света. По света осигуреното лице не си търси болницата. То се обажда в касата и казва: Аз искам", обяснява идеята Дечев пред надзора на НЗОК според стенограма от 20 януари“, пише медията.

"И сега 2/3 от дейността на касата е концентрирана в София, Пловдив и Варна. Защо да се поддържа бюджет за 28 районни каси, като може да са 6? Тогава бюджетът ще бъде много по-голям и много по-добре ще може да се управлява от едно място", коментира Дечев пред "24 часа". Правото на пациента да избира къде да се лекува трябва да остане, но е необходима регулация, добави той. Идеята е бъдещите региони да бъдат така направени, че във всеки един да се предлага пълният пакет от медицински дейности. Когато липсват специалисти, районната каса сключва договор с болница в друг регион и пациентите ще бъдат препращани към нея, обясни Дечев. Когато пък някой иска да отвори болница, ще му се предлага това да става в регион, в който има дефицит на дейност. "Преди промените имаше 5 университетски центъра - София, Пловдив, Варна, Стара Загора и Плевен, и всичко беше съсредоточено там, защото там са най-опитните кадри", обясни още д-р Дечев. Сега можело пак да бъде така, а шестата област да станел Бургас“, допълва медията.

„Труд" информира, че лекарството Пеметрексед, чиято доставна цена в държавните и частните болници се оказа с разлика от 7 пъти - от 130 до 1063 лева, вече ще се доставя на цена под 101 лева във всички лечебни заведения. „Това стана възможно след първия електронен търг за окомедикаменти за болниците. След конкуренция между фармацевтичните компании цената на онкопрепарата бе свалена на 101 лева, при регистрината максимална в Националния съвет по цени и реимбурсиране от 1063 лева. Здравното министерство класира шест фирми, които сега ще трябва да се яват на т. нар. малки търгове във всяка една болница, която работи с Пеметрексед. Това ще свали цената още. Зам.-здравният министър д-р Бойко Пенков обясни, че засега има само още 3 медикамента, при които има такава огромна разлика в цената като при Пеметрексед“, уточнява изданието.

„Монитор“ съобщава, че е образувано досъдебно производство за смъртта на петгодишно дете в столична болница. „Софийска градска прокуратура на 30 януари 2020 год. е образувала досъдебно производство, във връзка със смъртта на петгодишно дете в столично здравно заведение. Производството се води от следователи от Следствения отдел при СГП за немарливо изпълнение на професионална дейност или лекарска грешка, съобщиха от пресцентъра на Прокуратурата. 5-годишно момче с тежко заболяване почина в болница, след като се лекувало в две други здравни заведения. Лекарите са категорични, че до смъртта на детето се е стигнало, защото се е заразило с морбили. Павел е бил с тежко автоимунно заболяване малко след като навършил една година. То засегнало е и белите му дробове. Затова семейството често престоявало в болница. В хода на разследването е назначена съдебно-медицинска експертиза, която да установи причината за настъпилата смърт. Изискана и приобщена е голям обем от медицинска документация, като се извършват интензивни действия по разследването“, пише всекидневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   %#eT

User Avatar Експерт 04.02.2020 19:12:18

Състоянието на касата беше много по-добро по времето на проф.Плочев, отколкото при измамник Дечев.

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 04.02.2020 14:34:25

Комуянгите ще ги познаете по въвеждането на дажби. лимити и райониране. А ако живееш в Берлин, не само ,че можеш да се лекуваш в Мюнхен като например да отидеш при който и да е личен лекар там със своята карта ами можеш да си вземеш лекарствата за твоето хронично заболяване и от аптека в Майорка (Испания) с германската си здравна смарт карта докато си на почивка там. Напоследък нещастниците започнаха масово да се позовават на Европейски практики (които не могат да докажат) всеки път когато решат да въведат поредната простотия в кочинката

User Avatar GEST from WEST Germany 05.02.2020 09:21:39

Може даже и на Луната да отидеш и да се лекуваш ако имаш валидна немска здравна смарт картата. Само че има едно такова нещо като копеймънт - % за доплащане на здравната услуга, което регулира броя на желаещите това да го направят. Навсякъде в свободния свят има много солидни държавни регулации за всяко едно здравноосигурително действие. За това какво се правеше при комунизма в тези случаи съм малко позабравил. Този които си спомня много често, вероятно иска да се върне.

Още от Новини