Протестът на медицинските сестри е намерил отзвук във всички днешни всекидневници. „Медицински сестри, акушерки, фелдшери и лекари, които изразиха подкрепа към тях, излязоха на протест в четвъртък. В демонстрациите се включиха медици от 42 града в страната с искания за стартово възнаграждения в размер на две минимални работни заплати, предприемане на действия за решаване на кадровия проблем и възможност за професионално развитие. Въпреки уверенията в сряда на здравния министър Кирил Ананиев и представители на парламентарната здравна комисия, че исканията на медицинските сестри ще бъдат изпълнени, те заявиха, че не вярват на обещания и ще протестират, докато не се убедят, че се работи по проблемите. Професионалистите по здравни грижи посочиха още, че следващата им стъпка е ефективни протестни действия първоначално по час на ден. В София шествието им последователно блокира кръстовищата на бул. "Мария Луиза" и "Витошка" и на бул. "Мария Луиза" и "Тодор Александров"“, пише „Труд“.
Изданието цитира д-р Петко Загорчев, който коментира, че системата не е ефективна нито за пациенти, нито за нас лекари и здравни специалисти". „Митингът на медицинските специалисти бе подкрепен от регионалната колегия на Българския лекарски съюз в Шумен. "В момента има дефицит на 23 хиляди медицински сестри", каза хирургът д-р Михаил Жечков от името на колегията. Заради недостига на кадри, 30 хиляди пенсионирани медицински сестри работят“, пише още „Труд“.
„Монитор“ допълва с информация, че заплатите на медицинските сестри в детските ясли и градини, които получават заплатите си от Столичната община, ще бъдат увеличени с 10 на сто. Увеличението е от 1 март. "Тази година беше подписан колективният трудов договор с увеличение на заплатите, така че това бе договорено със синдикатите", казва кметът на София Йорданка Фандъкова, цитирана от изданието.
За напредък по процедурата по заминаването във Виена на български пациенти, чакащи за белодробна трансплантация, съобщава „Сега“. „Първите двама пациенти от чакащите за белодробна трансплантация заминават за Виена на 2 април. Там ще им бъдат направени изследвания и след това ще се реши как да продължи лечението им“, съобщи здравният министър Кирил Ананиев, цитиран от всекидневника. „Във Виена ще бъде оценено доколко двамата пациенти могат да бъдат оперирани и ако това е възможно, ще бъдат включени в листата на чакащите. Предвидено е при първа възможност за Виена да заминат още трима души. За трансплантация чакат 17 души“, пише още медията.
Новите лекарства идват най-късно у нас, пък пише „Дума“. Процедурата по регистрирането и реимбурсирането им отнемала около 550 дни. „Това поставя България на едно от последните места в ЕС, каза изпълнителният директор на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании Деян Денев по време на форум за достъпа до лекарства. Той предупреди, че почти още толкова време ще е необходимо, ако влязат в сила новите правила, които планират здравните власти. Над 120 нови терапии са одобрени през последните 3 години от Европейската агенция по лекарствата, но едва 20% от тях са влезли в българския реимбурсен списък“, пише всекидневникът.
„Досега, за да бъде одобрена дадена нова терапия, се изискваше да няма негативна оценка на здравните технологии в някоя европейска страна, а сега ще се иска лекарството да има поне 3 положителни оценки, и то в конкретни 10 референтни държави. Досега една терапия, за да бъде плащана от H30K, трябваше да бъде покривана с обществени средства в 5 от 27-те страни на ЕС, но занапред се предвижда да бъде покривана в 5 от конкретни 10 референтни държави със средства от най-големия им фонд“, допълва още изданието.
Коментари по темата