burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Антиваксъри имунизират децата си, административни промени за болниците, профилактика

В пресата: Антиваксъри имунизират децата си, административни промени за болниците, профилактика

Родители-антиваксъри са започнали да имунизират децата си. Това става ясно от интервю на главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев за днешния брой на „Монитор“.

„Вече има активно търсене на ваксини. И то от антиваксинално настроени преди това родители. Те разбраха, че това са само теории и шансът детето ти да се срещне с вируса на морбили, ако не е било имунизирано, е голям. Въпросът е, че се натрупа някакъв контингент, който е рисков. Колко е голям той и дали като Румъния ще стигнем 20 000 случая, или като в Украйна - 50 000, никой не знае. Най-вероятно не, но все пак, както казах, това е полевият тест, който показва дали някой си е свършил работата“, казва той.

„Мобилните кабинети са мярка за местата с хора без личен лекар или адресна регистрация, за тях е добре. Но навсякъде, където има отлагане на имунизации, в момента се довършват. Надявам се да има ефект. Пълно успокоение няма. Вярно е, че не е много висок темпът, за месец няма регистрирани 100 случая, но все пак вирусът циркулира. И където намери неимунизирани деца, те се разболяват. Това е тест кой си е свършил работата и кой не. Лошото е, че 1/3 от децата са под имунизационна възраст“, допълва още доц. Кунчев пред издението.

Промени в администрирането на болницините са предвидени в Закона за здравето, съобщава „24 часа“. Те са свързани с въвеждането на електронната здравна система. „Болниците вече няма да могат да изискват при прием на пациентите си част от документите, които искат сега. Те ще са задължени да спазват правилата на добра административна практика от Административния кодекс. Това означава, че не могат да изискват копия от документи и изследвания на хартия, ако могат да си ги набавят по служебен път от друга болница или ги има в електронните информационни системи. Облекчението обаче реално ще се усети от хората едва след пълното въвеждане на електронните здравни досиета, които ще включват пълната информация какви изследвания и процедури са правени на пациента“, пише медията.

Сред другите промени в закона, цитирани от всекидневника, е и създаването на регистър на алтернавните лечители. Те ще трябва да представят и медицинско свидетелство за психично здраве пред РЗИ, за да получат разрешително да практикуват алтернативна медицина.

„За разлика от мнозинството кандидати за разрешителни и лицензни обаче алтернативните лечители ще трябва да дават повече доказателства за дейността си пред регионалните здравни инспекции. Освен свидетелство, че не са луди, те задължително ще придружават заявленията си с информация за гражданството им, номер и издател на дипломата за висше образование, а когато не са български граждани - и свидетелство за съдимост. Иначе от миналата година със законови промени на чиновниците бе забранено да изискват свидетелство за чисто съдебно минало от български граждани и администрациите вече правят служебно справката. На регистрация като алтернативни лечители подлежат всички, които практикуват хомеопатия, използване на нелекарствени продукти, нетрадиционни масажи и физикални терапии, акупунктура, ирисова или пулсова диагностика, диететика и лечебно гладуване“, пише медията.

Основна тема в днешните всекидневници са и профилактичните прегледи за миома, реализирани от Столична община. „През последния месец 337 жени се прегледали безплатно за миомна болест в рамките на скринингова кампания в София. На 84 от тях е било препоръчано медикаментозно лечение, а нужда от оперативно лечение са имали 62“, съобщава „Труд“.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   W8yb

Още от Новини