burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: МБАЛ-Видин, 13 000 без достъп до лекар, болнични

В пресата: МБАЛ-Видин, 13 000 без достъп до лекар, болнични

Проблемите на Видинската болница са тема на почти всички днешни централни издания. „Телеграф“ съобщава за оставката на директора, подадена вчера в късния следобед. „Една от причините е поредната криза в лечебното заведение, която този път засяга неврологията. Междувременно от здравното министерство категорично отрекоха, че отделението ще бъде закрито. В случай, че се стигне до напускане на персонал, е създадена логистична организация пациентите с неврологични проблеми от област Видин да бъдат хоспитализирани чрез Центровете за спешна медицинска помощ в болниците в градовете Лом, Белоградчик и Монтана. Те са заявили готовност да поемат случаите и разполагат с необходимия капацитет, увериха от МЗ и допълниха, че са предприети всички необходими действия за стабилизирането на МБАЛ "Св. Петка" -Видин. Съветът на директорите на лечебното заведение е решил вчера да упълномощи д-р Ивета Найденова като прокурист. Предстои свикване на общо събрание на акционерите за избор на нов изпълнителен директор“, пише изданието.

„13 000 човека на възраст над 65 години, в това число и хора с увреждания, използват социалната услуга "Патронажна грижа", съобщава "Монитор" като се позовава на зам.-социалния министър Зорница Русинова. „Това са възрастни самотно живеещи хора в малки населени места, където на практика нямат достъп до лекар, нито до здравни грижи. Понякога е необходима медицинска помощ за мерене на кръвно, проверка и разпределение на лекарствата на тези възрастни или просто манипулация, която да се извърши от медицинско лице, уточни Русинова. Мрежата от услуги в домашна среда обединява почасови, мобилни здравно-социални услуги по домовете за хора с увреждания и възрастни хора над 65 г. в невъзможност за самообслужване. Почасовите услуги в домашна среда се осигуряват от специалисти - медицински сестри, домашни санитари, социални работници и психолози. Интегрираните услуги се предоставят за не по-малко от 12 месеца, а всеки човек може да получава здравно-социални услуги до 2 часа на ден. Максималната стойност на услугата за един човек на година е 2016 лв. В момента тя се изпълнява в 157 общини, а стойността на програмата е 31,4 млн. лв. Някои от общините не успяха да се възползват, но от средата на следващата година отново ще бъде отворена програмата за да се включат още населени места увери Русинова: "Тази патронажна грижа тества новата разпоредба в Закона за социалните услуги - където за първи път са регламентирани интегрираните услуги. Тя е най-сигурната превенция за деинституционализация на възрастните хора." Услугата е нова, създадена през местните власти, надграждайки услугите с домашни и лични асистенти, разясни Русинова. Има нужда от общото предлагане на услуги, съчетаващи социалната и здравна работа, категорична е зам.-министърката и увери, че се работи в тази посока. През 2021 г. една от услугите - асистентската подкрепа за хора в нужда, ще се предлага от общините. В закона за социалните услуги за първи път е разписана асистентската подкрепа като част от възможността самата община да кандидатства за държавно делегирана дейност, разясни още Русинова“, разяснява медията.

„Дума“ информира, че от 1000 до 3000 лева е глобата за лекар, издал фалшив болничен лист, а при повторно нарушение -от 4000 до 10 000 лева. „Това става ясно от писмен отговор на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на народните представители от БСП Георги Гьоков и Манол Генов. Санкциите са разписани в Закона за здравето. От 1 януари са в сила и промени в Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза. Споменатите санкции се налагат. Според промените директорите на РЗИ, поделенията на НОИ, РЗОК и НЕЛК са задължени да изпращат получените сигнали за издаден фалшив болничен лист на МВР и прокуратурата. За 9-месечието на 2019 г. в страната са издадени 2 105 780 болнични листа. От тях в извънболничната помощ са 1 714 280 (81%), от които от общопрактикуващи лекари са 1 186 598 (56%). Болниците са издали 376 408 (17,9%) документа за отпуск по болест, а други лечебни заведения - 15 092 (0,7%). От всичките болнични 92 750 (4,4%) са за бременност и раждане, става ясно от отговора на Ананиев“, пише изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   RG6N

Още от Новини