burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Обучение в Спешната помощ, натиск за новата детска болница, болнични

В пресата: Обучение в Спешната помощ, натиск за новата детска болница, болнични

Повечето днешни печатни издания съобщават за програмата за обучение на персонала в спешна медицинска помощ по програма ПУЛСС, която се осъществява от Националния център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ, базиран в "Пирогов". „Теоретичните обучения - част от обученията на персонала от центровете за спешна медицинска помощ и спешните отделения по проект "Подобряване на условията за лечение на спешните състояния" (ПУЛСС), ще са с продължителност 15 часа седмично, а практическата част ще бъде с продължителност 17,5 часа, като обучаваните ще са разпределени в групи до 12 човека. Ще се работи с най-съвременни и високотехнологични апарати и манекени, каза и проф. Николай Габровски, началник на Клиниката по неврохирургия към "Пирогов". Обучаващите са от "Пирогов", като целта е колегите да се обучат изключително добре, знанията им да се надградят, тъй като те трябва да реагират много бързо, често в неблагоприятни условия, добави лекарят. Програмите са по европейски стандарти. Важно е да се опресняват и стандартизират знанията, но е важно и как да се тренира самообладание и как да не се изпада в паника каза още проф. Габровски. Основна цел на проекта е подобряване на качеството на предоставяната спешна медицинска помощ чрез инвестиции в човешкия капитал. Предстои да бъде подписано допълнително споразумение към договора за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за удължаване на срока за изпълнение на проекта до 30 септември 2021 година, каза министър Ананиев. Той припомни, че до 2021 г. се предвижда възнагражденията на работещите в спешния сектор да бъдат увеличени двойно“, пише „Монитор“.

„Сега“ информира, че родители са се присъединили към Камарата на архитектите и работещите в специализираната болница по педиатрия с искане да се преосмисли обявената от здравното министерство поръчка за нова комплексна детска болница. МЗ обяви търг за инженеринг (общ проект, строителство и надзор) за строеж на лечебното заведение, за чиято основа да се ползва скеле в двора на Александровската болница на 30 години. Ог Националната мрежа за децата настояват да бъде проведена нова, независима оценка на съществуващата от десетилетия конструкция на лечебното заведение. Те искат да се отговори дали е подходящо недовършената сграда да бъде използвана за детската болница, както и дали е безопасна за строеж. Заради това, че обявената от МЗ поръчка за сграда на 12 етажа не е предвидена в общия устройствен план на София, както и заради неясните технически параметри от Камарата на архитектите в България искат Върховният административен съд да спре търга. Според архитектите там може да се направи нова болница, но с по-малко етажи. Искането е подкрепено и от персонала на сегашната болница по педиатрия. Решението на ВАС още се чака“, пише всекидневникът.

„Българите с по-високи доходи взимат повече болнични“, информира „Труд“. „В последните години е налице и увеличение именно на дела на получателите на болнични от най-високодоходните групи, посочва анализ на КНСБ. Докато през 2014 г. 29,5% е бил делът на хората, взели обезщетения, които се осигуряват на доход от 1,5 до 2 пъти над средния, то през 2018 г. делът им е нараснал до 34,2% от общия брой. При тези получили парично обезщетение по болест, изчислено на база доход над 2-кратния размер на средния, расте от 25,2% през 2014 г. до 27% през 2018 г. Според анализа делът на болничните листове с продължителност до 7 дни е нисък на фона на общия брой, както и за разходите за обезщетения по болест като цяло.

Увеличаването на броя на болнични с дълъг срок, а не на късите болнични листове, натоварва работодателите и техните разходи, показват още данните на синдиката“, уточнява изданието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   K1mJ

Още от Новини