burevestnik.bg - Мобилна версия


В пресата: Пътна карта за неотложната помощ, донорска ситуация, нов генотип на морбили

В пресата: Пътна карта за неотложната помощ, донорска ситуация, нов генотип на морбили

Заради липсата на информираност у пациентите къде да отидат при спешни и неотложни състояния, от БЛС предлагат неотложната помощ да се осъществява само в големите болници със спешен портал. За това съобщава „Труд“ като се позовава на думите на председателя на Лекарския съюз д-р Иван Маджаров, казани на брифинг по повод резултатите от проверките в трите столични болници, имащи отношение към смъртта на тригодишния Александър. "Наредбата, която оказва да търсим неотложна помощ по гаражи е недомислие и води до объркване на пациентите", категоричен бе той. "Настояваме ако не тази година, през следващата година да е ясна пътната карта, къде да се търси неотложна помощ", призова д-р Маджаров. "Поднасям искрените си съболезнования на близките на починалото 3-годишно дете. Запазихме мълчание, защото ние лекарите смятаме че трябва да загърбваме емоциите и да изчакайте доказателствата. Когато вече ги имаме стана ясно, че този случай се касае за изключително тежка инфекция, протекла по най-бързия начин - двустранна пневмония с кръвоизлив в надбъбречните жлези", каза още той“, пише медията.

„Телеграф“ информира за донорската ситуация във Варна, която даде шанс за живот на пациенти от българската листа на чакащите. „57-годишна жена е изпаднала в мозъчна смърт в УМБАЛ "Света Марина" - Варна. Въпреки тежкия момент близките й решават да дарят органите на нуждаещи се. Така екипът на проф. Вилиян Платиканов успешно реализира третата си донорска ситуация само в рамките на два месеца. От началото на годината до момента 15 души са станали донори след смъртта си. Благодарение на тях са трансплантирани и спасени 41 пациенти, от които 32-ма българи и девет чужденци, на които сме изпратили органи по линия на Евротрансплант“, уточнява изданието.

„24 часа“ съобщава, че Националният център по заразни и паразитни болести е доказал нов генотип на морбилния вирус у нас. „Институтът "Роберт Кох" в Берлин потвърди, че генотипът на проби от взрива в Пазарджик през ноември е D8-Gir Somnath-4683 - вирус, различен от досега циркулиращия ВЗ-Dublin. Новият взрив е започнал с дете, пристигнало от Франция, то заразило други на рожден ден. Това каза за "24 часа" директорът на НЦЗПБ проф. Тодор Кантарджиев. Референтната лаборатория на центъра е изпратила проби и от потвърдени случаи през ноември. Единият е на дете от София, контактувало с роднини от Македония. Вирусът при тях е с генотип ВЗ Dublin. От началото на годината у нас са регистрирани 1200 случая, за този период на 2018 г. са били 8. В ЕС за последните 3 г. са докладвани над 44 хил. заболели от морбили, при положение че от половин век има ваксина. България е в топ 5 заедно с Франция, Италия, Полша и Румъния. Тази шарка е най-опасна за кърмачетата“, пише всекидневникът.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   s%Cg

User Avatar Гост 12.12.2019 09:55:26

Неотложната помощ да се осъществява само в големите болници със спешен портал, а малките частни болници с по 16 болнични легла какво да правят, освен да точат от касата като перачници.

Още от Новини