„Милиони левове отиват не при хората с увреждания, а при тези, които предпочитат да не работят, а да получават наготово пари от държавата под формата на инвалидни пенсии. Положението е ужасяващо.” Този извод направи зам. главният прокурор Иван Гешев в понеделник при обявяването на резултати от проверка на прокуратурата на пенсиите по болест, чийто брой нараства постоянно”, пише днес „24 часа”.
„Уреждането на документи за фалшива пенсия по болест върви между 600 и 2500 лева в зависимост от региона, допълни главният секретар на МВР главен комисар Ивайло Иванов”, пише още изданието.
„Само за 2018 г. са изплатени 1,7 млрд. лв. за пенсии по болест. С тях били свързани и още 600 млн. лв., които се дават за общо 39 помощи, за които дава право телкът - безплатни винетки, безплатни дърва, пари за рехабилитация и пр. 230 хил. са хората, които получават безплатни винетки.
Заради проверката НОИ предоставил данни, от които ставало ясно, че в страната има региони, където инвалидните пенсии достигат до 28% от всички
Първото място се заемало от област Силистра, където 28,6% били пенсиите заради болест. В Разград те достигали 18%, в Перник -16,97%, в Монтана - 16,54%, в Габрово -19%, във Враца - 20%”, отчита публикацията.
И още: „Конкретно в Силистренска област посредниците вземали по 600 лв., за да набавят необходимата документация пред ТЕЛК, а кандидатът за пенсионер въобще не се явявал пред комисията. В хода на проверката били разпитани около 200 души, които получавали инвалидни пенсии.
„Около 70 на сто от тях изобщо не са знаели от какво са болни, нито какви документи е трябвало да представят пред ТЕЛК, не са знаели дали комисията се състои от един или повече лекари, дали са били хоспитализирани, или не”, каза Гешев.”
Изданията се спират и на вчерашния Ден на родилната помощ. „Дума” взима повод от празника, за да отчете броя на акушерките у нас. „Към момента в България работят 3578 акушерки, което е два пъти помалко от нуждите на здравните заведения у нас, съобщиха от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ). По данни на съсловната организация около 60% от завършилите акушерки напускат България.
С около 4 хиляди са намалели акушерките през последните 20 години и в момента в страната работят около 3500, като около 1000 от тях са в пенсионна възраст”, пише вестникът.
„По данни на НСИ през 2017 г. акушерките са били 3207, година по-рано - 3254, а през 2010 г. - 3247. През 2017 г. на 10 хил. души се падат 4,5 акушерки, а в предходните две години - по 4,6”, отчита изданието.
Системата за верификация на лекарствата, която влиза в сила в целия ЕС от 9 февруари, също е предмет на публикации в пресата. „Аптеките няма да бъдат глобявани, ако не са въвели новата система за лекарствата. Това заяви проф. Илко Гетов, председател на Българския фармацевтичен съюз. „До края на годината ни предстои преходен период, в който ще се продават лекарства с код и без код, така че никой няма основания да се притеснява, че няма да има възможност да отпуска лекарства на своите пациенти. Освен това, ако аптеката работи с НЗОК и има софтуер и интернет, е нужно да се оборудва само с т.нар. четец”, обясни Гетов пред БНТ”, пише „Телеграф”.
„Тази година глоби няма да има. Тепърва предстои промяна в закона, с която да се определят санкциите за този, който не поддържа системата за верификация”, каза още проф. Гетов”, допълва всекидневникът.
Коментари по темата
През 2010 акушерките са били 3247, а днес - 3500, т.е. увеличили са се със 7-8% за девет години. А пък пише, че били намалели двойно за 20 години.