burevestnik.bg - Мобилна версия


Гарантиран достъп до здравеопазване и спешна реформа на ТЕЛК и НЕЛК иска омбудсманът

Гарантиран достъп до здравеопазване и спешна реформа на ТЕЛК и НЕЛК иска омбудсманът

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до министъра на здравеопазването проф. Асена Сербезова, до министъра на труда и социалната политика Георги Гьоков и до председателите на двете ресорни парламентарни комисии -  Искрен Арабаджиев и д-р Стоян Тонев, в което ги сигнализира за необходимостта от спешни решения по най-неотложните проблеми на хората с увреждания.

„Като основен проблем на хората с увреждания, за който се отбелязва, че нарушава тяхното достойнство, се посочва медицинската им експертиза от Териториална експертна лекарска комисия (ТЕЛК). В тази връзка се обръща внимание, че процедурата по освидетелстване и преосвидетелстване е тромава и се допълва, че  голяма част от явяващите се в продължение на месеци са лишени от всякакви доходи. Отправят се предложения за решаване на проблемите, в това число относно: осигуряване достъп до лечение на редица заболявания и търсене на алтернатива за лечение в други държави; НЗОК да преразгледа финансирането, като при обсъжданията бъде взето предвид мнението на хората с увреждания;  Осигуряване на достъп до нови методи на лечение; Осигуряване на облекчен достъп в условията на извънболничната помощ до скъпоструващи образни изследвания“, пише проф. Ковачева.

Тя подчертава, че хората с увреждания настояват да не бъдат лишавани от права при всяка промяна на Наредбата за медицинската експертиза; придобилите право на чужда помощ да не я губят до излизане на ново експертно решение и влизането му в сила, както и осигуряване на финансова подкрепа за този период; личната помощ да бъде съобразена и с помощните средства; осигуряване на добро възнаграждение на лекарите работещи в ТЕЛК; за хора с вродени увреждания и придобити в детска възраст да няма изискване за осигурителен стаж като условие за отпускане на пенсия по инвалидност.  

„Като омбудсман нееднократно съм отправяла препоръки за решаване на поставените проблеми в отвореното писмо. Бих искала също да изразя силното си безпокойство от случаите на нарушени права на хора с увреждания и в тази връзка да посоча необходимостта от намиране на адекватни решения и гарантиране на техните права“, посочва Диана Ковачева.

По повод достъпа до лечение, общественият защитник обръща внимание върху високите нива на доплащане от пациента в здравеопазването у нас, като необходимите за това суми често остават непосилни за хората с увреждания заради ниските им доходи и липсата на адекватно социално подпомагане.

„Изискването за заплащане или доплащане поставя пациентите в риск и застрашава както правото им на достъп до здравеопазване, така и възстановяването на работоспособността им и възможностите за живот в добро здраве“, акцентира проф. Ковачева.

Другият въпрос, който омбудсманът посочва, е необходимостта от предприемане на спешни мерки за осигуряване на своевременен и гарантиран достъп на хора до индивидуално лечение и иновации чрез осигуряване на облекчен достъп до съвременни терапии и лечение в чужбина, което също е важна предпоставка за гарантиране на правата на хората с увреждания.

„Проблемите, произтичащи от неосигуряването на достъп на гражданите до продължително лечение, палиативни и здравни грижи, а също продължителна рехабилитация с достатъчен обем и продължителност, също нарушават пациентските им права и създават реална опасност за техния живот и здраве и е необходимо обсъждане на спешни мерки за тяхното решаване“, пише още омбудсманът.

Като особено важни Диана Ковачева откроява проблемите на хората с увреждания при медицинската експертиза и произтичащите от нея социални права.

Омбудсманът напомня и за затрудненията на хора с увреждания да упражняват правата си след 1 април 2022 г., когато бе отменена извънредната епидемична обстановка. Настоява § 20, ал. 1 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение да обхване и гражданите, на които експертните решения са изтекли в периода след 31 март 2022 г.

В тази връзка още преди Великден, проф. Ковачева представи на вниманието на председателя на Народното събрание и депутатите от социалната комисия конкретно законодателно предложение за удължаване срока на изтеклите ТЕЛК решения с три месеца след епидемичната обстановка, впоследствие припознато и внесено от народни представители.

С цялото становище на Диана Ковачева можете да се запознаете тук.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jnkh

User Avatar Гост 01.06.2022 14:47:36

Ненужеееен!!!!!ш

Още от Новини