burevestnik.bg - Мобилна версия


Георги Пеев: Най-много ме притеснява, че в България не се правят достатъчно трансплантации

Политиците да не се карат, а да обърнат внимание на спасяването на човешкия живот, призова той

Георги Пеев: Най-много ме притеснява, че в България не се правят достатъчно трансплантации

„Донорството е живот и спасява човешки животи. В България тези, от които зависи да поправят нещата, счупиха системата през 2018 г., като закриха Изпълнителната агенция по трансплантация“. Това заяви пред Bulgaria ON AIR Георги Пеев, носител на златен медал по плуване на Световното първенство за трансплантирани в Пърт, Австралия. Българинът победи в дисциплината 100 метра бруст при мъже между 40 и 49-годишна възраст.

Георги е с трансплантирано сърце през 2013 г. и бъбрек – през 2015 г., и е първият състезател с две трансплантации, който печели световната титла. Той продължава участието си в първенството, като ще се състезава в дисциплините 50 метра кроул и 50 метра бруст.

„Най-много ме притеснява, че в България не са правят достатъчно трансплантации, за да има повече като мен. Живея в град, в който няма закрит плувен басейн, подготовката ми коства много време и средства. Наясно съм, че нашата държава не я интересува спорт за трансплантирани“, признава Георги.

Той е категоричен, че няма намерение да се отказва и затова е взел нещата в свои ръце.

„Ако кажа, че е лесно – не е лесно. Ако кажа, че е трудно – не обичам да се оплаквам. Намирам начин да се справям“, каза Георги Пеев.

Той посочи, че нашият отбор е най-малкият на Световното първенство за трансплантирани, а условията за подготовка са трудни.

С огорчение призна, че все още България е далеч от постигнатото в областта на трансплантациите в други страни.

„За мен ще е успех, ако тази година в България се направят 10 трансплантации на сърце, 50 на бъбреци, 20 на черен дроб. Това, че съм спечелил някакъв медал – емоцията е голяма. В личен план, като говориш за кауза, не може личното да е успех. Медалът не означава нищо, ако не донесе нещо за хората, които чакат трансплантации“, сподели Георги.

Затова той посвети успеха си и на семействата на донорите, които в най-трудния за тях момент взимат решението да помогнат на нуждаещ се.

„Планирам да не умирам, да бъда жив и да ръчкам системата, за да има повече трансплантации в България.Най-гадното нещо е да си умрял. Политиците да спрат да се карат и да обърнат внимание на спасяването на човешкия живот. Не са безсмъртни. Това, което се случи на мен, и на тях може да се случи“, каза още Георги.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Z$@x

Още от Новини