burevestnik.bg - Мобилна версия


Готвят увеличение на цените на дейности по Наредба 3

Готвят увеличение на цените на дейности по Наредба 3

Правителството прие програма за компенсиране на небитовите крайни клиенти на електрическа енергия, което е косвена мярка, но съм длъжна да я кажа. С постановление от ноември 2021 г. МС одобри допълнителни разходи в размер на 10 млн. лв. по бюджета на МЗ за субсидии на лечебните заведения за болнична помощ по време на обявената епидемична обстановка във връзка с повишените разходи за кислородолечение. В края на 2021 г. сключихме договори със 196 лечебни заведения за предоставяне на допълнителни средства за поддържане на готовност за оказване на медицинска помощ, която изисква кислородолечение.

Това каза министърът на здравеопазването проф. Асена Сербезова по време на днешния блиц контрол в парламентарната здравна комисия в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ проф. Асен Балтов относно позицията на МЗ за възможността за подкрепа на университетските, областните и общинските болници с оглед на постоянно растящите цени на ток и газ. „Болниците са краен потребител и няма как да намалят разходите си“, каза проф. Балтов.  

Проф. Сербезова подчерта, че въпросът е изключително належащ и важен, защото на прага на пандемията се разчита да бъде увеличен капацитетът на болничните лечебни заведения. „Свидетели сме на постоянен недостиг на медицински кадри – проблем, който се разкри особено сериозно през последните две години, и не на последно място е проблемът с мотивацията на медицинския персонал. В този контекст се добавя и ен-кратното увеличение на цените на електрическата енергия“, каза тя.

„МЗ субсидира и медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване. Подготвили сме проект за изменение и допълнение на Наредба 3, в който предвиждаме увеличение на стойностите на част от тези дейности. Това са оказване на спешна медицинска помощ за пациенти в спешни състояния, преминали през спешни отделения, нехоспитализирани в същата болница; оказване на консултативна помощ на спешни пациенти; за дежурни екипи в центровете за Спешна помощ; за извършените дейности по медицинска експертиза, осъществявана от ТЕЛК“, допълни още проф. Сербезова.

„Много е добре, че ще бъде актуализирана наредбата, но проблемът е, че болниците не произвеждат. Болницата няма как нито да вдигне цените на клиничните пътеки, нито на приема на пациенти. Дори 75% компенсации за бизнеса не са достатъчни за болниците. Тяхната компенсация трябва да е 100%“, репликира проф. Балтов.

„Наясно сме със сериозността на въпроса. В програмата на правителството е отбелязано и преостойностяване на някои клинични пътеки, което обаче има своите механизми да се случи“, отговори здравният министър.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   jkSc

User Avatar Гост 13.01.2022 19:53:50

Бла-бла, тази женица, Сербезова, говори глупости. Пълна скръб.

Още от Новини