burevestnik.bg - Мобилна версия


Децата на починала онкоболна съдят държавата за отказано състрадателно лечение

Децата на починала онкоболна съдят държавата за отказано състрадателно лечение

Децата на починалата Боянка Мишева – Димитър и Йорданка Димитрова, съдят България по Закона за отговорност на държавата за нанесени неимуществени вреди, съобщи на пресконференция днес адвокатът им Анели Чобанова.

Става дума за отказ на държавата на Боянка да бъде приложено т. нар. „лечение от състрадание“ (compassionate use of medicines), съгласно член 83 на Регламент (ЕО) 726/2004, според който по хуманни съображения на група пациенти, страдащи от хронично или тежко инвалидизиращо заболяване или заболяване, което може да се счита за животозастрашаващо и които не могат да  бъдат лекувани удовлетворително с помощта на разрешен лекарствен продукт, може да се осигури прилагането и на неразрешен за употреба лекарствен продукт.

Наследниците на Боянка са подали частичен иск за 30 000 лв., но при успех ще подадат иск за цялата сума от 100 000 лв., допълни адв. Чобанова. Комисията за защита от дискриминацията вече се произнесе през 2014 г. с решение, че „с непредприемането на позитивни мерки, изразяващи се в подзаконови правни норми, чрез които да бъде предвидена възможност за предписване на нерегистриран в нито една държава лекарствен продукт, който е обект на клинично изследване, спрямо терминално болни пациенти, министърът е нарушил Закона за защита на дискриминацията и е осъществил дискриминация по признак „увреждане“.

Решението е потвърдено и от петчленен състав на ВАС през февруари 2017 г. ВАС допълва, че е била погазена и Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи.

Конкретно при Боянка Мишева се е касаело за експериментално лечение с ваксината на Коули (Coley), която се произвежда от Канадския институт “Ем Би Вакс Байосайънс”, а в България с разрешение от канадците да я прилага е Центърът за интегративна медицина. Той обаче не е лицензиран съгласно българското законодателство, тъй като не отговаря на стандарта по медицинска онкология.

Самата ваксина все още не е преминала през всички фази на клинично изпитване. Но е одобрена за т.нар. състрадателно приложение в държави като Ирландия, Швейцария, Германия, Израел, Австралия, Австрия, Мексико. Употребата й е била разрешавана в отделни случаи в САЩ, Великобритания и Германия.

През 2011 г., когато Боянка Мишева е получила рецидив на бъбречен карцином с метастази, е била диагностицирана в последен стадий на онкологичното заболяване. След поредица консултации с различни медици, те са били единодушни, че конвенционалната медицина е напълно безсилна пред състоянието й. Тогава тя научава за ваксината на Коули и се обръща към министъра на здравеопазването и министър-председателя, за да получи разрешение ваксината да й бъде приложена в България. Получава обаче три последователни отказа - от МЗ, МС и ИАЛ, с мотивите, че според Наредба 2 за лечение с неразрешени за употреба лекарствени продукти по изключение от общите правила е необходимо лекарственият продукт да е разрешен за употреба в други страни и да е предназначен за лечение на редки заболявания.

„MBVax Coley Fluid ІV“ няма международно непатентно наименование. Не е предназначен за редки заболявания или специфични показания. Съгласно чл. 3 от Наредба 2 на МЗ неразрешени за употреба продукти могат да се предписват от Комисия от трима специалисти от съответното лечебно заведение за болнична помощ, където се провежда лечението. (…) Постъпилите искания в ИАЛ са придружени с протоколи за предписване на неразрешен за употреба лекарствен продукт, издадени от медицински център „Итегративна медицина“, който е лечебно заведение за извънболнична помощ и няма право да осъществява тази дейност и да издава протоколи по реда на Наредба 2“, пишат в отговор от ИАЛ.

На този отговор се позовават в отказите си и от МЗ, и от Министерски съвет. Боянка Мишева умира в края на 2012 г.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8kZ6

Още от Новини