Нека не говорим за липси и недостиг на лекарства, защото обикновено след това следва обвинение от Наказателния кодекс за всяване на паника. Лекарства има в България. Когато има производствени причини или свръхтърсене е нормално някой медикамент да липсва временно, но той обикновено има аналог.
Това каза пред Нова телевизия Димитър Маринов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз.
„В случай, когато има такъв недостиг, трябва да се говори с лекар, за да се потърси друго терапевтично решение. Напоследък обаче има нов термин – „отказ”. Фармацевтът казва: По принцип го има някъде по складовете, притежателят на разрешение за употреба е декларирал, че е внесъл достатъчни количества, обаче някак си на мен не ми го дават. Затова можем да говорим за отказ“, каза Маринов.
Имало и лекарства, които през софтуерите на складовете са видими само за някои аптеки.
„Складът може да направи лекарството видимо за определени аптеки и невидимо – за други. Има и лекарства, за които заявките стават през дилъра – само за любими аптеки, „близки до нас“ аптеки. Има и извратени практики. Например – ще ви дадем достъп до определени ваксини, например противогрипни, само ако закупите пакет от други лекарствени продукти”, обясни Маринов.
По думите му аптеките много често били принуждавани да се обвързват по този начин.
Димитър Маринов заяви, че решение има, дори и с нормативна промяна.
„Има система за електронно проследяване на наличностите по складове и аптеки. Всеки производител или вносител, когато внася лекарство, той декларира към Изпълнителна агенция по лекарствата на кой склад какво лекарство е внесъл. Всеки ден складовете декларират какво са получили и от кого, както и на кои аптеки и колко са дали. По същия начин аптеките докладват всяка вечер с какво са започнали, колко са отпуснали и с колко са финиширали деня. Тази система е направена, за да не могат да се крият количества”, обясни той.
Коментари по темата