burevestnik.bg - Мобилна версия


Британско проучване сочи:

Дистанционната медицина е по-лошият вариант от срещите лице в лице между лекар и пациент

Телефонните разговори и виртуалните консултации не допринасят за изграждане на доверие между тях

Дистанционната медицина е по-лошият вариант от срещите лице в лице между лекар и пациент

Близо 93% от лекарите, интервюирани в британско проучване, смятат, че дистанционната медицина е по-лошият вариант в сравнение с личните консултации. 86% от пациентите в същото проучване са оценили телефонните разговори и видеосрещите с лекаря като по-лоши от срещите лице в лице по отношение точността на диагнозата. Това сочат обобщени данни на група изследователи от Университета в Кеймбридж, които са провели проучването сред лекари от клинични специалности и пациенти с цел да установят как те приемат и оценяват полезността и ефективността за прегледите и консултациите от разстояние.

Според лекарите дистанционните прегледи не са точни и погледнато в по-общ план, този подход крие риск от увеличаване на неравенствата в здравеопазването и достъпа до подходящи медицински грижи. Някои медици дори го оценяват като вреден за пациенти от уязвими групи – възрастни, хора с увреждания и с ниски доходи.

Учените са интервюирали близо 1500 лекари и пациенти, като сред медиците е имало и общопрактикуващи лекари, освен специалистите от отделни клинични области.

Изследването е било проведено между април и юли 2021 г. В този период 1340 пациенти и 111 лекари са попълнили онлайн анкетни карти. Екипът също така е провел подробни интервюта с 31 пациенти и лекари, като е задавал въпроси за телефонните разговори и видеоконсултациите между тях. По-голямата част от пациентите са били с артрит или лупус.

И лекари, и пациенти са оценили консултациите от разстояние като по-удобни, но по-малко диагностично точни в сравнение с личните срещи. Те са споделили още, че според тях виртуалните срещи увеличават риска от погрешна диагноза и поставят допълнителни бариери пред възможността за адекватни здравни грижи.

Един пациент с ревматологично заболяване е записал следното в анкетната си карта: „Моят ревматолог не вижда как се движа, не вижда кожата, очите, косата, ръцете, костите ми. Поставиха ми някак диагноза по телефона, но знам, че нещо с мен не е наред и се влошавам“.

Лекари и пациенти са били единодушни, че виртуалните консултации не спомагат за изграждането на доверителни отношения между тях.

Предимствата за онлайн консултации включват безопасност при COVID, по-малко пътувания, по-кратко време за чакане.

Половината пациенти обаче смятат, че няма да получат бърз отговор, когато са сериозно болни и това може да се дължи на внезапни пречки от технически характер – спиране на тока, срив в интернет връзката например, както и липса на оборудване за справяне с неочаквани промени в състоянието.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   B7rE

User Avatar Гост 09.11.2021 14:21:25

Телефонната консултация с лекар в Германия е 20евро бе гащници и се плаща от здравните фондове на лекаря. Когато колхозникаът Салчев и главанаците от НС на НЗОК започнат да плащат на докторите тогиз. Иначе Д-р Гугъл и внимавайте с печатните грешки и знанията на бат Гошо от Бусманци

User Avatar Гост 07.11.2021 08:23:35

Нашите GP-та взеха специалност дистанционно, та няма да лекуват дистанционно

User Avatar Гост 09.11.2021 14:06:08

Вие нямате никакви " нашите" бе, гащник. с едвам взетото с клизма средно образование дадено ви по милост от госпожата да не пада рейтинга на даскалото. Скоро ще се наложи да бачкате на 2 места за да си платите медицински преглед

User Avatar Гост 06.11.2021 11:41:22

У нас всички ОПЛ-та лекуват дистанционно.

User Avatar Гост 09.11.2021 14:11:16

Жена ти не се оплаква от личния, само от твоята малка *ишка

User Avatar Гост 08.11.2021 09:07:54

За теб трябва ветеринар !

User Avatar Гост 09.11.2021 14:08:00

Именно таксата на ветеринарни те е 40лв за преглед на хамстер като тоя

User Avatar Гост 06.11.2021 12:03:49

Върви се лекувай в UK.

Още от Новини