burevestnik.bg - Мобилна версия


Кампания за безплатна диагностика на професионални кожни алергии - 9-13 декември

Доц. Казанджиева: На водещо място у нас е алергията към акрилатни лакове

Децата най-често са зесегнати от алергия към никел, кобалт и катон, смятат специалистите

Доц. Казанджиева: На водещо място у нас е алергията към акрилатни лакове

Кожата е сред най-често засегнатите органи от професионални заболявания и по тази причина Българското дерматологично дружество насочва 16-тата поред кампания за безплатна диагностика и профилактика на кожните алергии точно към откриването на професионалните кожни алергии. Това каза на пресконференция дерматологът доц. Жана Казанджиева, председател на Секцията по дерматоалергология към Българското дерматологично дружество (БДД) и член на ръководството на дружеството.

По думите й, професионалните алергии заемат 80% от всички професионални заболявания, а жените са по-често засегнатият пол.

Кампанията ще се проведе в периода от 9 до 13 декември в няколко града, които са включени в Дерматоалергологичната мрежа на БДД – това са София, Пловдив, Варна, Стара Загора, Плевен и Русе, като е вероятна в началото на следващата година към мрежата да се присъединят и дерматолози от Бургас.

Тестването ще обхване основно хора с професии, които са изложени на постоянно и силно въздействие на алергени. Фризьорки, маникюристки, пекари и заети в хранително-вкусовата промишленост, лекари, медицински сестри и други с медицински професии - дентални лекари, ветеринарни лекари, санитари, хигиенисти,  работещи в циментовата промишленост и в среда с лъчения, хора с професии, свързани с излагане на слънчева светлина, фермери, градинари, цветари.

„За втора поредна година у нас на водещо място у нас се оказва алергията към акрилатни лакове, която засяга основно маникюристки, но и техните клиентки. Това се дължи на много широката употреба на гел лакове. По тази причини в две от клиниките, които са ангажирани в кампанията – столичната „Евродерма“ и Медицински център „Кордис“ в Плевен, ще бъдат провеждани тестове с 12 алергена само за акрилатите“, каза д-р Казанджиева.

По думите на доц. Гриша Матеев кампанията се провежда вече 16 години и българските дерматолози се включват активно в нея. Доц. Матеев подчерта, че това е втората голяма кампания на БДД, заедно с пролетната „Евромеланома“.

„При тестването за алергии ние имаме възможност да прегледаме пациента цялостно и да обърнем внимание на състоянието на кожата му, да преценим дали той може да има някакъв вид кожен тумор – меланом, базоцелуларен или спиноцелуларен рак. Това също е много важно“, каза доц. Матеев.

Почетният председател на БДД проф. Николай Цанков обърна внимание на опасността от големите татуировки, обхващащи обширни повърхности от кожата, като подчерта, че най-вредни са татуировките, направени с червено мастило. Проф. Цанков препоръча на младите хора да избягват такива татуировки, защото те увреждат не само кожата, но и организма като цяло.

Преф. Здравка Демерджиева засегна темата за алергиите при децата, като подчерта, че те са много често срещани и най-разпространените алергени, които са причина за алергизиране в детска възраст са никел, кобалт и катон, който се консервант в често употребяваните мокри кърпички.

Проф. Демерджиева обясни, че от съществена важност децата да нямат контакт с бижутата на майките си, които в много случаи съдържат никел, в това число и пиърсинга, Тя посъветва също така майките да не употребяват парфюми, особено ако детето е съвсем малко, тъй като някои съставки в ароматите могат да предизвикат алергия.

„Тъй като Здравната каса не заплаща стойността на тестовете, идеята на тези кампании е да се даде възможност на хората, които не могат да си го позволят, да се прегледат, да се тестват и да бъдат диагностицирани. Ние специалистите дермотолози се включваме изцяло про боно и благодарим на няколко компании, които ни помагат за закупуването на тестовете“, заключи доц. Казанджиева.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   tMXN

Още от Новини