burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Киров: Отписването на агресивни пациенти е един вид санкция преди тази по НК

Здравето е лична отговорност на всеки, то не е задължително, отбеляза председателят на НСОПЛБ по повод профилактичните прегледи

Доц. Киров: Отписването на агресивни пациенти е един вид санкция преди тази по НК

„Всичко, което предлагаме в нашето писмо, е от полза за пациентите, тъй като то подобрява условията на работа“. Това заяви пред БНР доц. Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, по повод изпратените до БЛС предложения, които да залегнат в новия рамков договор, сред които е и възможността да отписват от листите се агресивни пациенти.

„Такива практики има в много европейски и извъневропейски страни, не сме ги измислили ние. Има ясно разписани правила и това е още един вид санкция, извън тази, която се налага по Наказателния кодекс.

За съжаление, виждаме, че не се случват нещата в тази посока, въпреки че бяха предприети някои мерки.

Не трябва криво да се разбира, от НЗОК например, защитата на правата на пациентите. Хората са различни, не всеки може да се разбере с всеки, ето защо предлагаме това. Може с другия колега да няма такъв проблем. Ако обаче пациентът отиде при друг колега и отново прояви агресия, нека тогава да бъде приложена мярка по наказателния закон. Ние тръгваме от по-мекия вариант“, каза доц. Киров.

Той коментира и предложението пациенти чрез писмо, есемес или по електронен път да бъдат уведомявани за профилактичен преглед до края на август.

По думите му, по време на пандемията и след нея е имало страх от ходене при лекар и това е било обяснимо, затова никой не може да бъде обвиняван.

„Оставяме настрани пандемията. По тази тема говорим много отдавна“, коментира д-р Киров и припомни, че има предвидени санкции в Закона за здравното осигуряване за непроведен профилактичен преглед, но те не се прилагат.

„Преди да се стигне до каквато и да е, образно казано, тояга, следва да се търсят други начини хората да се преглеждат профилактично“, категоричен бе председателят на НСОПЛБ. Той подчерта, че не всичко трябва да се прехвърля върху личните лекари и да им се вменява задължение да пишат писма и да издирват пациенти за профилактичен преглед, защото „здравето е лична отговорност на всеки човек, то не е задължително“.

„Нека хората да се възползват от това, което нашата система осигурява, защото то е уникално“, каза още доц. Киров.

Той добави, че в писмото си до БЛС личните лекари са отправили и предложение тези профилактични прегледи да може да се извършват и в друго време за лекаря, извън работния му график, защото в някои случаи се налага.

Също така от НСОПЛБ предложиха личните лекари да могат сами да изписват лекарства за често срещани заболявания, а не да пишат рецепти с назначенията на други лекари.

Попитан за начина, по който е регламентирано уведомяването на пациентите, че техният личен лекар прекратява дейността си, доц. Киров поясни:

„Доколкото е ангажимент на семейния лекар е да бъде обявено там, където му е кабинетът. След като Касата заплаща и борави с парите на пациентите в техен интерес, за да закупи услугата, която ние предоставяме, Касата е институцията, която следва по един или друг начин да уведоми тези хора, че този лекар прекратява дейността си“.

Относно лимитите за направленията и санкциите, които се налагат на общопрактикуващите лекари за превишаването им, Любомир Киров отбеляза:

„Има пациенти, които ползват повече и то не съвсем основателно. Когато вземаш, без да е необходимо, ти лишаваш другия от това, което му трябва. Понеже гледаме всички да са добре, накрая си патим ние. Не трябва да има лимити за хронично болните“, обясни доц. Киров.

„Дигитализацията влиза, а имаме усещането, че се държи и на хартиезацията“, завърши той, поставяйки акцент върху огромната тежест, която все още изпитват личните лекари заради изискванията за попълване на значителна по обем документация.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   *rDT

User Avatar Гост 28.10.2022 19:25:23

Това ли е найп0важното бе чичка ? Аз отписвам пациенти с гонен по устав. Принуждавам ги да напуснат пракиката ,ако не се държат цивилизовано и не спазват правилата. Това ли е проблема на съсловието бе, алооо. ?!?!?!? Защо нищо не говориш за тотално смешната потребителска такса, която сега трябваше да е 7-8 лв ?!?!?!? , за освободените лица от такса за сметка на лекаря ?!!?!?! ,за 24 часовото разположени ?!?!?!?, за това ,че не може да излезеш в законен годишен отпуска ,ако нямаш заместник , за нерегламентирания достъп на пациенти без да си записват час?!?!??, за това ,е не може да преглеждаш по 50 души на ден ,а до 16 за 8часов работен ден ?!?!?!?!? З какво сте там чичките несменяеми управляващи тази организация. Жалки конюнктурници

User Avatar гост 27.10.2022 20:10:01

Не бива да се позволява на джипките да изписват лекарства за заболявания за които е нужен преглед от специалист! Камо ли да пPеглеждат и изписват лекарства по телефона!

User Avatar Гост 28.10.2022 19:33:57

Кой решава това бе алоо ,гащник ? Ти ли с никаквото си средно образование или лекарят ?!? Отивай и си плащай при тесен специалист. Личният лекар не е длъжен да се съобразява с твоите искания. Във Великобритания личните лекари са 52% от всички лекари и назначават всякаква терапия, а ти ще видиш там кардиолог чак след 3-4 месеца през здравния фонд ,не по-рано. Нагли неблагодарници с претенции. А всяка телефонна консултация в Германия се плаща на лекаря от здравните каси по 25 евро ,защото всяка консултация е позлване на консултантски услуги на човек с висше медицинско образование. Не е като в копторът ти българия и вас колхозниците свикнали да ползвате без да плащате

Още от Новини