burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Любомир Киров с предложения за промени в ТЕЛК

Ясно разделение на функциите за временна нетрудоспособност и отпадане на медицинския картон искат личните лекари

Доц. Любомир Киров с предложения за промени в ТЕЛК

Ясно дефинирано разделение на функциите, свързани с определението на временната и трайна нетрудоспособност на лицата с увреждания. За това настоява в становище, касаещо предлаганите промени в работата на ТЕЛК, председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари и национален консултант по Обща медицина д-р Любомир Киров.

Нещата са концептуални и някой трябва да предприеме смелата стъпка да се разделят функциите, тоест медицинската експертиза да бъде само медицинска – да се каже доколко даден човек има дадени увреждания. След това да има друга комисия, която по други критерии да определи този човек с тези увреждания какво би могъл да работи“, обясни той пред Zdrave.net.

Необходимо е в чисто практически план да се посочи ясно кой, откъде и как финансира свързаните с експертизата на нетрудоспособността дейности на всички нива  - как, по какъв алгоритъм и от кого се извършват дейностите на всички нива, както и осигуряване на съответно възнаграждение, е разписано още в становището.

В позицията си доц. Киров повдига и въпроса има ли изрична необходимост да се осъществява клиничен преглед на пациента или е достатъчно да се направи оценка по документи, издадени от компетентни лица.  

Той засяга и темата, свързана със състава на комисиите в ТЕЛК. Доц. Киров одобрява дадената възможност лекарите, участващи в тях, да могат да работят и на друго място. Според него обаче не е рационално най-малко трима от лекарите в ТЕЛК да са на пълен работен ден. „Работата на пълен работен ден в комисиите на ТЕЛК на практика лишава съответния лекар от възможност да работи и на друго работно място“, поясни той. Ето защо доц. Киров предлага самата комисия да работи на пълен работен ден, но участващите медици да са на почасов график. „Тоест, различни хора да подсигуряват пълния работен ден на комисията“, обясни той пред Zdrave.net.

Друго нещо, което предлага доц. Киров, е премахване на личната амбулаторна карта. „Тази лична амбулаторна карта или както хората я наричат – картон, са абсолютно излишни и трябва да отпаднат“, подчерта той.

В тази връзка доц. Киров припомни, че преди години е била въведена електронна система за болничните листове. „Сега в НОИ има действаща информационна система, достъпна за всички лекари и контролни органи, която гарантира по-ефективен механизъм на контрол. При справка в нея всеки лекар може да види издадените в минал период болнични листове на пациента - кой ги е издал, кога, на какво основание, продължителност, дати има ли прехвърлени такива“, e уточнено в становището му. „Аз искрено се надявам поне това да е едно от нещата, които ще се възприемат и ще отпаднат. Когато говорим за електронно здравеопазване, това е смисълът – да се ползват съвременните технологии, за да се елиминира излишната загуба на време в писане на хартии и разнасяне напред-назад. Трябва да остава време за общуване с хората, за лечение“, категоричен бе той. „Ако някой не го възприеме това, аз лично бих го интерпретирал или като липса на всякаква мениджърска мисъл, или като нежелание за подобряване на организацията на работа в полза на пациенти и лекари, или като опит да се запази в нечия ползва печатането на едни хартии“, заяви той. 


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   8AV@

User Avatar Гост 15.12.2017 16:55:13

Изобщо ТЕЛК не трябва да се занимава с пенсионери доколкото това е ТРУДОВО-ЕКСПЕРТНА ЛЕКАРСКА КОМИСИЯ - за хора в трудоспособна възраст единствено и извършва оценка на тази трудоспособност ако някой я е загубил и не може да работи . Какво имат общо пенсионерите с трудоспособната възраст ? Но политическата класа за какво ли не използва здравеопазването - за решаване на социални проблеми - що да не ползваш докторите и за това. Как веднъж не приеха нещо работещо европейско , а си пазят куците комунистически навици и наредби. Наредбите за временната неработоспособност също нямат нищо общо с европейските практики, бумащината с ЛАК също -при наличие на онлайн информационна система. Но дупката НОИ е същата като дупката НЗОК- глупави чиновници без идея за реформи

Още от Новини