burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Мангъров: България е единствената страна в ЕС, в която няма регистрирана ваксина за варицела

Започва Европейската имунизационна седмица

Доц. Мангъров: България е единствената страна в ЕС, в която няма регистрирана ваксина за варицела

„България е единствената страна в Европейския съюз, в която няма регистрирана ваксина за варицела“. Това заяви пред Bulgaria ON AIR началникът на детското отделение в Инфекциозна болница в София доц. д-р Атанас Мангъров.

Той съобщи още, че около 10% от възрастните у нас не са се разболявали от варицела. В същото време, поясни специалистът, ако заболяването стане факт в зряла възраст, може да протече много тежко. При голяма част от случаите на заразени от варицела инфекцията протича без усложнения, но при усложнения могат да са засегнати белият дроб и мозъка. Тя може да остане и в латентна форма с години и впоследствие да се прояви като херпес зостер.

Все пак специалистът успокои, че място за паника няма и че не се очаква бум на заболяването тази година. От думите му стана ясно, че ежегодно броят на заболелите е средно около 30 000. "Това е нещо, което се случва всяка година. През 2017 година в страната са се разболели 24 900 души, за 2016 година са били 31 000, за 2013 година са били 37 800 души. От началото на тази година имаме 11 хиляди, тоест това, което става тази година, не е нищо необичайно", заяви Мангъров.

Той обаче изчисли, че минималният брой на дните, през които болното дете, респективно майка му, трябва да останат у дома, е около 9-10 дни. Ако тези дни се умножат по броя на заболелите, това означава, че един град като Варна един ден в годината не работи изцяло, посочи специалистът.

Доц. Мангъров обясни, че причините, поради които ваксината не се прилага у нас, са чисто регулативни. Той поясни, че в България ваксината може да бъде прилагана само като част от задължителния имунизационен календар, защото е свързана с имунизирането срещу рубеола, морбили и заушка. Това обаче по думите му ще предизвика „наостряне на антиваксиналните движения“ и дискусия, в които залог ще бъде цялостната имунизация срещу останалите три заболявания, най-вече тази срещу морбили.

От днес до 29 април за пореден път в Европа ще бъде отбелязана Европейската имунизационна седмица. Инициативата се провежда от 2005 г. насам и е координирана от Европейското регионално бюро на Световната здравна организация и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. Мотото на инициативата тази година е „Ваксините действат, за да защитят вас и хората около вас от сериозни заболявания“.

Всяка година в света се регистрират повече от 10 милиона смъртни случая при деца под 5-годишна възраст. Голяма част от тях са вследствие на заболявания, за които съществуват действащи ваксини. Имунизациите срещу дифтерия, морбили, тетанус и коклюш спасяват човешки животи и до голяма степен здравето на децата зависи от ангажираността на родителите. Важно е да се знае, че липсата на тежки заразни заболявания се дължи именно на засилено прилаганата имунопрофилактика.

Съвременният имунизационeн календар в България включва задължителни имунизации в детската възраст срещу 11 заразни болести. У нас съществуват и две национални програми за препоръчителни имунизации - Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка (2017-2020) и Националната програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити в България (2017-2021). В България се прилагат и други препоръчителни имунизации, които се извършват срещу заплащане от пациента, срещу които тези срещу грип.  Проучвания във Франция, Германия и САЩ показват, че общите годишни разходи по време на грипни епидемии варират между 1 и 6 милиона долара на 100 000 души, а непреките разходи поради грип при отсъствие от работа могат да бъдат 5 до 10 пъти по-големи отколкото преките.


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   brYJ

Още от Новини