burevestnik.bg - Мобилна версия


Доц. Петрова: Сега е идеалният момент децата да се ваксинират

Избягвайте тежката имуностимулация, хипервитаминозата при деца също може да бъде опасна, предупреди тя

Доц. Петрова: Сега е идеалният момент децата да се ваксинират

Сега е идеалният момент да се ваксинират децата. Това заяви пред БНТ доц. Гергана Петрова, педиатър в УМБАЛ "Александровска".

Тя препоръча противогрипна ваксина на децата след 3-годишна възраст, в момента, в който тръгнат на детска градина и имат повече социални контакти. Независимо, че противогрипните ваксини са разрешени след 6-месечна възраст на детето, по-добре е да се изчака малко по-висока възраст за ваксинирането му, за да се избегне натрупването на много ваксини едновременно в по-ранния период. Доц. Петрова обаче препоръча всички възрастни в семейството да имат имунизация срещу грип, за да бъдат опазени малките деца и бебетата.

„Клинично обикновеният грип и коронавирусът могат да са неразличими. Затова ще разчитаме на бързите тестове, защото за грип със сигурност работят, а за COVID засега са по-бавни. Това, което би помогнало на всички лекари, е да си повишим самосъзнанието и да си сложим ваксина за грип. Ако е сложена ваксина за грип и стане инфекция на детето след около месец и половина-два, със сигурност не е грип“, обясни тя.

За да се направи тест, е много важно да се види епидемиологичната връзка, а не да се действа панически.

"Нормално е децата да боледуват, нормално е да вдигат температура. Не може всяка температура 37,5, което много стресира майките, веднага да се тича. Ако детето има някаква банална вирусна инфекция, но родителите му го заведат в лаборатория и то стои заедно с някой доказано заразен с коронавирус, рискът е много голям", категорична бе доц. Петрова.

Нейният съвет е да бъдем търпеливи, да спазваме инструкциите и социалната дистанция. По думите й маските са необходимото зло и без да са панацея водят до рязко намаляване на другите вирусни инфекции.

Ако детето е в добро общо състояние с контролирано хронично заболяване, то може да ходи на училище, стига да спазва мерките, обясни специалистът. Тя подчерта, че социалното изключване за деца, които без особена, много сериозна причина биват спирани от училище по волята на родителите си, остават в риск от тежки психологически проблеми.

Доц. Петрова сподели наблюденията си, че при децата най-често вирусната инфекция започва с болки в гърлото и висока температура, но за да има основание да се допусне коронавирус, трябва да се отчете епидемиологичният контакт. Затова, припомни тя, е важно да се установи ходил ли е един тийнейджър на купони, събирал ли се е в големи компании.  

Педиатърът посъветва родителите да се отнасят много внимателно с имуностимулантите и да не залагат на „тежката артилерия“ без основателна причина. Тя предупреди, че хипервитаминозата в детска възраст също е опасна.

„Имунитетът не трябва да се свръхстимулира, а да се започне от нещо обикновено. Разбира се, ако детето боледува често и пие по два пъти в месеца антибиотик, имунитетът му трябва да се изследва“, препоръча тя. Доц. Петрова очаква през октомври да започннат масовите боледувания и струпване пред кабинетите, затова, по думите й, хората трябва да са наясно колко важна е дистанцията и носенето на предпазни средства.  


СПОДЕЛИ:

Коментари по темата


   Gy4J

User Avatar БЛС-Въоръжено Крило 23.09.2020 13:41:03

В скандинавските държави покритието с противогрипна ваксина на децата от 6 до 17 г е около 98% Как се справят здравните им системи ли ? Ами просто ваксината е назална противогрипна ваксина от типа FluMist .И се прилага лесно вучилишата по график в начлото ан учебната година . Нeшo ,за кoeтo нашите жалки управляващи хал хабер си нямат, нито другаря Кунчев от ГЕРБ има идея как се прави профилактика . Иначе са много загрижени по медиите , особено за децата

Още от Новини